Blog > Komentarze do wpisu

W świecie ludzi mięsożernych

Trudne może być życie weganina/weganki czy wegetarianina/wegetarianki w świecie ludzi mięsożernych. Oczywiste jest, że nasz świat został zaprojektowany dla jedzących mięso. Nie mamy takiego luksusu, żeby pójść do jakiejkolwiek restauracji i zamówić sobie cokolwiek z menu. Do produktów z gruntu wegetariańskich, dosypywane są dodatki pochodzenia zwierzęcego. Istnieje mnóstwo nieprawdziwych stereotypów na temat nie jedzenia mięsa, jak np. że jedzenie wegańskie jest niesmaczne, że weganie czy wegetarianie są niezdrowi i zbyt emocjonalni.

Może najbardziej nieprzyjemne są momenty, kiedy mięsożerni ludzie agresywnie starają się powodować konflikt. Nie mówiąc już o słynnym „rośliny też czują” (na co należy odpowiadać: jeśli uważasz, że rośliny czują, to powinieneś być weganinem. A to dlatego, że jeśli jesz zwierzęta, karmione tonami roślin, to w rezultacie zabijasz więcej roślin jako mięsożerca niż będąc weganinem.)

Jedzący mięso są świadomi tego, że ich dieta zadaje ból i cierpienie żywym istotom, ale nie chcą o tym myśleć. Przywykli do jedzenia mięsa, wychowali się na nim, lubią jego smak i boją się z niego zrezygnować. Media masowego przekazu umacniają pogląd, że  najbezpieczniejsze jest nie dokonywanie zmiany stylu życia.

Ale jeśli stać nas na odwagę, która wypływa z chęci obrony torturowanych i zabijanych niewinnych zwierząt, to nigdy nie poczujemy się inni. Dla nas inni to będą ci, którzy skazują zwierzęta na wszelkiego rodzaju okrucieństwa. Dla nas każda osoba, która nie rozumie, dlaczego nie powinna jeść mięsa, jest mało inteligentna, mająca ograniczoną świadomość. Nieważne stają się stereotypy, nieważne jest to, że jest nas na razie mniej.

Wielu mięsożernych ludzi często używa argumentu wolnego wyboru. Ale wolny wybór w tej kwestii nie działa. Nie możemy dać mordercy wolnego wyboru mordowania ludzi. Nie możemy dać kanibalom wolnego wyboru, by wybrali czy chcą jeść ludzi czy nie. Czyli nie możemy dać też prawa do wolnego wyboru mięsożernym ludziom, bo wybierają oni nie etyczne działania. Tutaj kończy się nasza wolność wyboru. Złodzieje i bandyci też nie mają wolności wyboru.

Od dziecka uczono nas, nie kradnij, nie zabijaj, pomagaj słabszym – te etyczne wytyczne miały nam pomóc w dokonaniu szlachetnych prawych wyborów. Dlaczego więc nagle mięsożerni ludzie domagają się wolnego wyboru, prawa do jedzenia mięsa, które jest wytworem nie etycznego zadawania bólu i morderstwa?

Dla zwierzęcia jedyną prawdą jest ból i śmierć. Dla nas jedyną prawdą jest, że temu należy zapobiec. Dla mięsożernych jedyną prawdą jest, że lubią kotlety.

 

Carol J Adams, autorka książki 'Living Among Meat Eaters' (Mieszkając wśród ludzi mięsożernych) twierdzi:

"Żyjemy w społeczeństwie, które kocha pewne zwierzęta jak członków rodziny, podczas gdy inne torturuje i zabija na mięso. Jest to niestabilna dychotomia, która, jak pokazują badania, tworzy "wewnętrzny dyskomfort" (znany również jako "dysonans poznawczy")”... "Ludzie z reguły chcą uważać się za dobre, szlachetne, moralne jednostki. My wegetarianie, zagrażamy tej ocenie. Wegetarianów odbiera się jako tych, którzy osądzają jedzących mięso, przez samo bycie wegetarianami.”

 

Natomiast Melanie Joy, która stworzyła koncepcję karnizmu, twierdzi, że ludzie mięsożerni wykształcają tzw. "psychiczny brak czucia" (ogłuszenie sumienia):

"Ten psychiczny brak czucia jest wyrażany za pomocą różnych mechanizmów obronnych. Wśród najbardziej godnych uwagi są:

*Zaprzeczenie ("zwierzęta naprawdę nie cierpią, gdy są hodowane i zabijane na mięso")
*Uzasadnienie ("do przyjęcia jest jedzenie niektórych zwierząt, ponieważ są hodowane w tym celu")
*Unikanie ("nie mów mi tego, zepsujesz mi apetyt")
*Dychotomia ("myślę, że niektóre zwierzęta są towarzyszami, a inne pokarmem")
*Dysocjacja ("kiedy patrzę na mięso, nie myślę o zwierzętach – jeśli zrobiłbym to, nabrałbym obrzydzenia i nie mógłbym tego zjeść”)"


poniedziałek, 19 kwietnia 2010, iveggy

Polecane wpisy

Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm