Blog > Komentarze do wpisu

Soja – supergwiazda zdrowej żywności

Produkty sojowe są albo zdrowe albo nie - w zależności, komu uwierzycie. Soja, supergwiazda zdrowych alternatyw żywieniowych, została zaatakowana.

Soja jest „elektrownią” wartości odżywczych, zawiera wysokiej jakości białko, węglowodany złożone i dosłownie farmakopeę związków fitochemicznych, które ponoć zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu i wielu formom raka.

Biorąc pod uwagę, że bydło hodowlane „produkuje” ponad 1/3 całej ilości metanu, wytwarzanego „dzięki” działalności ludzi (metan jest najgroźniejszym czynnikiem wywołującym globalne ocieplenie), zastąpienie mięsa przetworami sojowymi może przynieść ogromne korzyści środowisku.

Wraz z coraz większym zainteresowaniem świata naukowego zdrowotnymi korzyściami spożywania soi, jej popularność niesłychanie wzrosła. Z rozmachem, soja wkroczyła na szeroki rynek, ale równocześnie pojawiło się inne zjawisko: negatywne opinie na temat soi. Zdumiewające komentarze przeciwników soi wytworzyły niepotrzebne obawy i niepokoje.

Tutaj podaję mity i fakty na temat soi:

* Mit: jedzenie soi zwiększa poziom hormonów w organizmie i zwiększa ryzyko raka.

* Fakt: Jedzenie soi zmniejsza poziom estrogenu i dowiedziono, że spowalnia, a nawet zapobiega wzrostowi komórek nowotworowych. To prawda, że roślina ta zawiera związki zwane fitoestrogenami, które mają strukturę podobną do estrogenów, ale są 1000 razy słabsze niż ludzki estrogen. Organizm daje się oszukać i przyjmuje słaby estrogen, który zastępuje ludzki silniejszy hormon i tym samym następuje obniżenie poziomu estrogenu w znacznym stopniu.

* Mit: jedzenie soi jest przyczyną niepłodności.

* Fakt: endometrioza, mięśniaki, torbiele jajników mogą odgrywać rolę w powstaniu niepłodności i są one związane z wysokim poziomem estrogenu. Jedzenie soi obniża poziom estrogenu, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia tych stanów. Zabawne, bo w Chinach mieszka ponad 1,3 miliarda ludzi (lipiec 2008). Ten azjatycki gigant jest jedynym na świecie krajem, w którym kontrola urodzin obowiązuje prawnie, a to właśnie oni wymyślili tofu ponad 5000 lat temu.

* Mit: jedzenie soi powoduje chorobę Alzheimera.

* Fakt: Mit ten częściowo powstał z powodu popularnego badania Honolulu Heart Study, przeprowadzonego przez dr Lon White, które wskazywało na związek między spożywaniem tofu i występowaniem Alzheimera. Dowody zostały obalone przez środowisko naukowe, ponieważ nie wykazały jasnej relacji skutku i przyczyny, natomiast okazało się, że biorący udział w badaniach mężczyźni narodowości japońsko-amerykańskiej spożywali tofu, które zawierało wysokie ilości aluminium. Aluminium, które powszechnie jest uważane za czynnik powodujący Alzheimera, było dodane w procesie produkcji tofu.  Według John’a Robbins’a, „demencja w krajach azjatyckich, gdzie spożycie soi jest wysokie, występuje rzadziej niż na Zachodzie."

LINK


piątek, 07 maja 2010, iveggy

Polecane wpisy

  • Jak poprawić poziom energii

    Odkryłam świetny sposób na podniesienie poziomu energii. Moja siła energetyczna podskoczyła o 500% :) Rano: Zaczniemy od porannego (czasami też dodatkowo wiec

  • Kleszcz u psa a ahimsa

    Nastał kleszczowy sezon, ale to wcale nie oznacza, że musimy pożegnać się z naszym stylem życia zgodnym z zasadami ahimsy. Od kilku lat stosuję rewelacyjny spos

  • Jak zapobiec pleśnieniu owoców

    Kiedy przyniesiesz do domu takie owoce jak jagody, maliny, jeżyny etc., najpierw przygotuj  w misce wodę z małą ilością octu, w proporcjach 10:1. Wrzuć

Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm