Blog > Komentarze do wpisu

Nie ma mięsa? Nie ma ryby? Nie ma problemu dla dzieci

 

Tłumaczenie fragmentów artykułu Carolyn Butler, opublikowanego w Washington Post, pt. No meat? No fish? No big deal, even for kids who go vegetarian.

Nie ma mięsa? Nie ma ryby? Nie ma problemu dla dzieci, które wolą być wegetarianami.

Obaj moi synowie od urodzenia byli żarłocznymi mięsożercami – na początku z zadowoleniem pożerali papki z młodej wołowiny i kurczaka, po czym awansowali do obgryzania żeberek i pochłaniania całego garnka klopsów oraz 3 hot dogów podczas jednego posiłku. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy mój 4-latek zaczął po kolei rezygnować z niemal wszystkich protein zwierzęcych: najpierw kotlety zostały określone jako „za twarde”, potem kurczak był „fuj”, i tak samo z wieprzowiną, kiełbasą, mieloną wołowiną, rybami wszelkiego rodzaju, a w zeszłym tygodniu nawet rozstał się ze swoimi ukochanymi parówkami.

Mimo że niechęć Eliego do mięsa może być jedynie przejściowym okresem wybrednego apetytu, to jednak mała, ale rosnąca grupa dzieci i młodzieży świadomie wybiera dietę wegetariańską. Na początku roku przeprowadzono sondaż pośród 1258 dzieci w wieku 8-18, który wykazał, że 3% z nich nigdy nie je mięsa, drobiu i owoców morza, czyli o 1.4% więcej niż w roku 1995. Tak więc obecnie mamy (w USA) 1.4 mln młodych wegetarianów – wg Reed Mangels, dietetyczki przy Vegetarian Resource Group (organizacja z siedzibą w Baltimore, która przeprowadziła ten sondaż w internecie, co nie gwarantuje tak dokładnych rezultatów jak tradycyjne formy sondażu.)

Mangels zwraca uwagę, że dwie trzecie tych dzieci jest weganami, co oznacza, że zrezygnowały też z takich produktów pochodzenia zwierzęcego jak nabiał i jajka. Wegetarianizm "jest teraz zdecydowanie bardziej powszechnym wyborem niż kiedykolwiek", mówi Mangels, której cała rodziny, w tym dwie nastoletnie córki, jest wegańska.(…)

Oczywiście nie trzeba było długo czekać, aż moje zaniepokojenie wegetarianizmem Eliego zmieniło się w wizję super-zdrowego przedszkolaka odżywiającego się brokułami i brukselką. Ale unikanie mięsa i innych produktów odzwierzęcych nie zapewnia automatycznie właściwego odżywiania się.

„Sam wegetarianizm nie zapewnia zdrowia, należy dokonywać właściwych, wyborów zdrowego jedzenia i unikać słodyczy i niezdrowych produktów.” – twierdzi Hemant Sharma, pediatra z Krajowego Centrum Medycznego dla Dzieci, podkreślając, że rodzice młodych wegetarianów często muszą być nadzwyczaj czujni w monitorowaniu diety swojego potomstwa: ,,Ważne jest, aby być uważnym i ostrożnie planować różne składniki diety na bazie roślin, aby zapewnić rosnącym dzieciom wszystkie wartości odżywcze, których potrzebują." (…)

Cieszę się więc, że mój syn je więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Staramy się dodać do jego diety tofu, edamame (zielone strączki soi) i fasole, mimo że na razie musimy je przemycać w tortilli. Ale to nie znaczy, że mój mąż i ja zupełnie przerzuciliśmy się na kuchnię bezmięsną, albo że cieszymy się z konieczności gotowania 2 posiłków na śniadanie, obiad i kolację.

,,Na szczęście, gotowanie dla jednego czy dwóch wegetarianów nie musi być stresujące" - mówi Mangels, która sugeruje gotowanie bezmięsnych posiłków, jakie rodzina już zwykle jada, takich jak makaron, zupy z soczewicy i fasoli lub fasolowe burritos. (…) Dodaje też, że rezygnacja z mięsa jest korzystna dla środowiska naturalnego.

Uważajcie to również za szansę, aby cała rodzina odżywiała się zdrowiej.


poniedziałek, 27 grudnia 2010, iveggy

Polecane wpisy

  • Dlaczego moje maleństwo jest na diecie wegańskiej

    Tłumaczenie artykułu Charlotte Singmin " Why My Baby Follows a Vegan Diet" (Huffingtonpost Canada)  Powiem wprost, nie piszę te

  • Sistah Vegan

    A. Breeze Harper, absolwentka Harvardu, autorka książki "Black Female Vegans Speak on Food, Identity, Health, and Society" (Wypo

  • Weganie są fajni

    Kathy Divine z Australii napisała książkę pt. Vegans Are Cool (Weganie są fajni) , którą udostępniła bezpłatnie w wersji e-book. Książkę można zamówić, wysyłaj

Komentarze
2010/12/28 02:43:09
"Zazdroszczę" Ci, że tak pięknie tłumaczysz angielski.
Super!
Dzięki!
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm