Blog > Komentarze do wpisu

Miodowy smutek

 

 

Kilkanaście lat temu spotkałam się z moją koleżanką, która przyjechała na parę tygodni z Tajwanu. Ja wtedy nie jadłam miodu, zresztą miodu nigdy nie lubiłam, ale weganie, których znałam, rzadko się miodem przejmowali. Wybierałyśmy razem ciastka do kawy i rozmowa jakoś zeszła na to, żeby na pewno nie miały miodu. Hei Mei, nauczycielka malarstwa, silna dziewczyna, krótko obcięta, studiowała wtedy reżyserię, nagle zaczęła ze łzami w oczach opowiadać mi, jak kiedyś zobaczyła, że zanim przefiltruje się miód, to pływają w nim martwe malutkie niedorosłe pszczółki. Już minęło tyle lat, a ja za każdym razem, kiedy patrzę na słoik miodu, to widzę te malutkie pszczółki, które trzeba odfiltrować i zawsze robi mi się smutno.

Zebrałam więc kilka faktów na temat produkcji miodu:

Miód jest zwykle zabierany z ula wiosną i jesienią. Jesienią pszczelarze zastępują miód białym syropem z cukru - małowartościową formą żywności dla pszczół - albo zabijają całą kolonię, żeby uniknąć zajmowania się ulami w ciągu zimy.

Aby zebrać miód, pszczoły wyrzuca się siłą z ich własnego domu. Ewakuacji pszczół dokonuje się za pomocą wkładania do ula silnej dmuchawy, dymu, trzęsienia ulem, stosuje się też inne środki odstraszające, a podczas tego procesu często pszczoły zostają zmiażdżone lub zabite (w tym larwy i jaja).

Podczas bezproduktywnych miesięcy, ule czasami są spalane, jeśli pszczoły zachorują na pszczelą chorobę zakaźną z powodu nadmiernego rozmnażania.

Przemysłowa produkcja miodu:

Zwykle myśląc o farmach pszczelich, przychodzi nam na myśl kilka pszczół latających niedaleko domu. Ale prawda jest taka, że pszczoły hodowane na farmach żyją w podobnych warunkach jak inne zwierzęta na farmach przemysłowych.

Tysiące pszczół umieszcza się w małych pomieszczeniach, a kiedy zajdzie potrzeba, obezwładnia się je lub oddziela od koloni.

W naturalnym środowisku pszczoła królowa kontroluje swój ul, wybierając dogodne miejsce oraz decyduje o ilości jaj, jakie złoży. W przemysłowej eksploatacji pszczół, pszczelarz manipuluje królową, aby utrzymać wysoką produkcję miodu. Królowe są sztucznie zapładniane spermą pobraną od samców. Samcowi miażdży się głowę i przednią część tułowia, co zmusza go do uwolnienia spermy. Spermę z kilku samców zbiera się w strzykawce, którą później zapładnia się królową.

Królowa pszczół w naturalnych warunkach żyje do pięciu lat, ale większość z nich zostaje zabita po roku. Wielu pszczelarzy obcina królowej skrzydła lub umieszcza ją w klatce zwanej "odosobnienie dla królowej", aby nie pozwolić jej odlecieć wraz z całą kolonią.

Naprawdę nie jest możliwe niestosowanie brutalnych metod wobec pszczół w przemysłowej produkcji miodu.

A czym dokładnie jest miód? Cóż, miód powstaje, kiedy pszczoły jedzą nektar z kwiatów, trawią go, a następnie zwracają. Za każdym razem, kiedy to robią, osładzają nektar poprzez rozkładanie cukru na formy prostsze, a następnie rozpościerają go w ulu tak, aby ciepło słoneczne odparowało wodę. Miód to jest dosłownie materia wypluwana przez pszczoły.

link

link

link

środa, 02 lutego 2011, iveggy

Polecane wpisy

  • Co to jest żelatyna?

    Żelatynę wytwarza się przeważnie ze skór świń oraz z kości i skór bydła. Mały procent uzyskuje się z ości i łusek rybich. Żelatyna to białko zwierzęce, które wy

  • Czy wino jest wegańskie?

    Tłumaczenie fragmentu artykułu: Meatless Monday: A Toast To Vegan Wine Weganin wchodzi do baru, zamawia lampkę czerwonego wina i mówi: "barman, w moim winie p

  • Tatuaże nie zawsze są wegańskie

    Tatuaże są w pewnym sensie reklamą naszej osobowości, i zyskują coraz większą popularność. Niewiele osób jednak wie, że zwykły tatuaż bardzo często nie jest weg

Komentarze
Gość: , 80.51.118.*
2011/02/02 13:44:24
straszne... na szczęście miód nie jest ważny w diecie, łatwo jest go zastąpić. dla wegan nic trudnego. ;)
-
Gość: , *.dsl.dynamic.eranet.pl
2011/02/02 18:34:36
Bardzo Ci dziękuję za ten artukuł. Jestem weganką i nie jem miodu, ale właściwie ta kwestia jako jedyna wydawała mi się niezbyt oczywista. Ale nie jadłam z założenia. Teraz już wiem, jak to się wszystko dzieje i w końcu mogę sensownie odpowiadać na pytania nie-wege o to, czemu miodu nie jem.
Dziękuję także za inne przetłumaczone artykuły. Tu jest wszystko zebrane w jedną całość, trochę jak gazeta, mnie samej nie chciałoby się wyszukiwać wegańskich newsów, a z Twoją pomocą mogę poszerzać swoją wiedzę na te tematy.
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2011/02/02 21:05:15
Tak dla ścisłości to owady nie posiadają klatki piersiowej lecz tułów. To tylko taka mała uwaga:)
-
2011/02/02 21:21:56
cha cha.. . bardzo trafna uwaga, już poprawiam : )


-
Gość: bajka, *.dynamic.chello.pl
2011/02/03 08:27:29
Super artykuł, wielkie dzięki. Koleżanka, której bliski znajomy jest pszczelarzem opowiadała mi o wizycie u niego. Plastry zawierające miód zawierały również komórki z larwami. Odwirowanie miodu jest jednoznaczne z zabiciem larw. Ale z tego artykułu widać, że okrucieństwo człowieka wobec pszczół jest daleko większe.
-
2011/02/06 23:55:35
Bardzo ciekawy artykuł, nie zdawałam sobie sprawy z istnienia tego rodzaju agresywnych hodowli. Sama znam pszczelarzy - prawdziwych miłośników pszczół. Żadnemu z nich nie przyszłoby do głowy takie męczenie ukochanych owadów. Owszem, zabierają miód swoim pszczołom, ale nigdy nie zabierają wszystkiego i nigdy późną jesienią, bo wiedzą, że ich pszczółki nie przeżyłyby zimy. A są dla nich zbyt cenne, żeby je narażać na niebezpieczeństwo! Ja jestem "tylko" wegetarianką, więc uzywam czasem miodu. Jednak teraz będę go kupowała tylko z pewnych źródeł - od hodowców, których znam! Dziękuję!
-
Gość: Matrioshka, *.toya.net.pl
2011/02/09 12:37:11
Dobrze, że o tym piszecie. Swoją drogą zawsze dziwiło mnie to rozróżnienie (nawet w przepisach kucharskich) dieta wegańska i wegańska+miód. Wg mnie to tak jak napisać wegetarianizm+kurczak albo +ryby. No coś tu jednak nie gra..Jeżeli już chcemy oszczędzać cierpienia zwierzętom i nie brać udziału w ich wyzysku, to tym bardziej zwróćmy uwagę, że pszczoły nie robią tego miodu dla człowieka - a dla siebie - dlatego po prostu dajmy im spokój.
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm