Blog > Komentarze do wpisu

Pięć mitów o surowej diecie

Tłumaczenie artykułu Steve’a Prussacka, gospodarza programu radiowego Raw Vegan Radio, pt. Top Five Lies Raw Guru Don't Want You to Know

 

Dzisiaj podam listę tych rzeczy, których nie powiedzą wam liderzy raw food (surowej żywności). Później napiszę bardziej szczegółowy artykuł na ten temat.

1. Musisz mieć swojego guru

Od lat to błędne przekonanie panuje wśród społeczności ‘raw foodystów’. Wielu ludzi, którzy odżywiają się surową dietą, ma widoczne rezultaty. Niektórzy zrzucili nadwagę. Inni wyleczyli się z wielu dolegliwości i chorób. Problem w tym, że niektórzy z nich ustawili się na piedestale, założyli stronę internetową i ogłosili się liderami, za którymi należy podążać.

Widzę to ciągle. Nasuwa się jednak pytanie: co sprawia, że ktoś jest liderem? Czy to, że ktoś jest na surowej diecie przez dwa lata, automatycznie czyni z niego eksperta?

Osobiście jestem członkiem społeczności raw food od ponad dziesięciu lat. Widziałem, jak wielu ekspertów zmienia swoje zdanie w mgnieniu oka. Jeśli podążacie za którymś z nich, prawdopodobnie jesteście zdezorientowani. Nie winię was. Istnieje dużo doskonałych informacji na temat tego, jak odżywiać się na surowej diecie i prawda jest taka, że nie potrzebujecie żadnego z tych ludzi.

Moim celem jest przekazanie wam informacji, a wy sami podejmiecie decyzję. Nie ustawię się na piedestale, oczekując, że kupicie najnowszy surowy zwierzęcy suplement.

2. Musisz przestrzegać surowej diety w 100%

Mimo że ta teoria króluje od kilku lat, to większość nauczycieli surowej diety wcale nie przestrzega tej diety w 100%. Ich paradygmat ciągle się zmienia, a wielu ludzi jest zdezorientowanych. Dużo książek o surowej diecie nadal promuje ideę, że 100% surowa dieta jest korzystniejsza niż dieta w dużej przewadze surowa. Wiele lat temu dr Brian Clement z zespołem ekspertów odkrył, że przestrzeganie surowej diety w 80 do 100% jest tak samo korzystne jak przestrzeganie surowej diety w 100%.

Psychologicznie, może stać się trudniejsze spożywanie surowej żywności w przeważających ilościach, kiedy włączymy do diety jedzenie gotowane. A to dlatego, że jedzenie gotowane jest uzależniające. Jeśli jesteście zdyscyplinowani i możecie spożywać w większości surowe jedzenie wraz z pełnowartościowymi (mniej przetworzonymi) produktami, to bez wątpienia będziecie zdrowsi niż większość ludzi na tej planecie.

3. Musisz spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego

Niemal dwa lata temu społeczność raw food zaczęła dryfować w innym kierunku. Przez lata dominowała opinia, że surowa wegańska dieta jest najlepsza. Niektórzy liderzy zaczęli zmieniać swój rynek i koncentrować się na długowieczności. Inni się przyłączyli. Przecież można dobrze zarobić na promowaniu produktów zwierzęcych.

Prawda jest taka, że absolutnie nie ma powodu, aby konsumować produkty pochodzenia zwierzęcego. Społeczność raw food nadal nadmiernie skupia się na zdrowiu i brakuje jej edukacji na temat zwierząt i środowiska.

Jeśli przeczytacie zmieniające życie książki, takie jak "Dieta dla nowej Ameryki" Johna Robbinsa, "Raport Chiński” dr T Colina Campbella czy "World Peace Diet”, napisaną przez mojego przyjaciela dr Willa Tuttle, dowiecie się, dlaczego produkty zwierzęce nie są konieczne – i to z tak wielu powodów, że nie możemy ich teraz omówić. Polecam wziąć pod uwagę wszystkie argumenty i samemu zdecydować, co jest korzystne dla waszego organizmu.

4. Czekolada jest zdrowa

Bądźmy szczerzy, kiedy surowe kakao pojawiło się na scenie, ‘raw foodyści’ się ucieszyli. Czy pamiętacie te wszystkie „surowe” kakaowe przyjęcia, które zaczęły odbywać się w całym kraju? Liderzy raw food zaczęli nam mówić, że kakao jest korzystne, że jest bogate w wartości odżywcze, witaminy itd. Ale czy wspominają o kofeinie? Czy mówią o tym, że czekolada jest uzależniająca? Ja definitywnie kiedyś byłem uzależniony od surowego kakao. Mimo że nie odmawiam sobie od czasu do czasu surowej czekolady, to jestem w pełni świadomy tego, że nie jest ona zdrową żywnością. Niektórzy guru raw food posunęli się do tego, że każą wam codziennie jeść duże ilości kakao! Tak więc bądźcie swoim własnym guru. Jeśli czujecie się z tym dobrze i nie macie problemów, możecie sobie pozwolić na tę przyjemność od czasu do czasu. Ale musimy być uczciwi, jeśli chodzi o to, czego nasze ciało potrzebuje, a czego się domaga czy od czego jest uzależnione.

5. Surowa żywność jest odpowiedzią na wszystkie problemy życiowe

Jest tak wiele czynników wpływających na zdrowie. Holistyczny model obejmuje umysł, ciało i ducha. Stres jest ważnym czynnikiem wywołującym różne dolegliwości. Znam wielu ‘raw foodystów’, którzy tak bardzo stresowali się tym, żeby przestrzegać surowej diety, że poziom stresu spowodował, że zachorowali! Związki są kolejnym obszarem często pomijanym. Zdrowy i harmonijny związek jest podstawą dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej odizolowane. Chociaż kontaktujemy się za pomocą komputera, emailami i smsami, to coraz rzadziej widzimy się twarzą w twarz. Powinniśmy utrzymywać bezpośrednie kontakty. Ponadto, środowisko jest niszczone w rekordowym tempie. Im więcej się dowiadujemy na ten temat, tym mniej chcemy wiedzieć.

Nasze nowe blogi i programy radiowe będą omawiać wiele kwestii, które wpływają na zdrowy tryb życia. Jestem optymistą. Uważam, że razem możemy sprawić, że nasza planeta z powrotem zmieni się w zdrową, zrównoważoną biologicznie, kochającą oazę.

Tak więc, gdzie leży prawda? Prawda leży wewnątrz. (…)


czwartek, 17 marca 2011, iveggy

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: aga, *.b-ras1.bdt.dublin.eircom.net
2012/08/17 22:05:26
mysle ze mitow o surowej diecie jest duzo wiecej,najwiekszym bledem moim zdaniem jest to ze ludzie palacy pijacy nie wspominam o miesie nagle slysza o surowej diecie pod wplywem impulsu podejmuja decyzje,ze od jutra zaczynam nowe zycie ,szanse powodzenia porownywalne do skoku z samolotu po przeczytaniu 5 min wczesniej instukcji obslugi sprzetu do skakania,ale mo to tez pewne plusy gdyz drugie podejscie jezeli oczywiscie nastapi to juz skok po kursie spodochronowym,czyli jezeli jezeli jestes na surowej diecie i nadal masz ochote na kielbase hamburgera czy cole,zjedz je i proboj dalej,pozdrawiam wszystkich serdecznie i namawiam na raw ale nie jako diete czy lekarstwo ,ale jako sposob zycia w zgodzie z natura i ludzmi
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm