Blog > Komentarze do wpisu

Surowy weganizm

Tłumaczenie artykułu Eating raw

 

Zbalansowana dieta to taka, która zapewnia wam wszystkie wartości odżywcze. Miesiąc temu mówiliśmy o tym, że wegetarianie to ludzie, którzy nie jedzą mięsa, a weganie to ci, którzy nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Gdybyśmy zrobili wykres, to na jednym końcu umieścilibyśmy osobę typu „kotlet z ziemniakami”, potem bliżej przeciwnego końca wegetarianina, a weganina jeszcze dalej. Osoba, która je tylko surowe jedzenie - surowy weganin (witarianin), znajdzie się jeszcze dalej. Witarianie nie jedzą mięsa, nabiału ani nic gotowanego. Jeśli nigdy o tym nie słyszeliście, może wam się wydawać, że to skrajna opcja. Spotkaliśmy się więc z dwójką surowych wegan i okazało się, że byli przekonujący i szczerzy.

Serenity Raw to stragan z surowymi produktami na sobotnim targowisku. Atifah Osman prowadzi to stoisko z rodzicami. Niedawno  przeprowadziliśmy z nią i z innym surowym weganinem, Cam 'em Wildeman'em, wywiad. Cam przeszedł na surową dietę ostatniej jesieni, w ramach desperackiej próby wyleczenia się z chronicznego zmęczenia i cukrzycy.

"Surowa żywność to nie jest coś, co robisz w sposób zrównoważony" powiedziała Atifah. "Nie chcesz zostać na tej diecie na zawsze. Jest ona dietą przejściową".

Cam jednak sądzi, że może być zrównoważona i on sam je żywność w 100% surową od kilku miesięcy. Atifah natomiast twierdzi, że dieta surowa w 80% jest nawet lepsza. Oboje jednak uważają, że zacząć należy od  stosowania diety 100 procentowo surowej (warzywa, owoce, fasolki, orzechy, itp.) przez trzy miesiące, a potem można dokonać decyzji.

"Szybko zobaczysz, że organizm lubi ten sposób odżywiania się." powiedziała Atifah. Cam dodał: "Jeśli skrócisz ten 3-miesięczny okres, to podniebienie nie będzie miało możliwości, aby się przystosować. Będziesz tęsknić za silnym smakiem przetworzonej żywności, ale z czasem o wiele bardziej będą ci odpowiadać naturalne smaki.” Oboje zgadzają się, że korzyści nawet w ciągu pierwszego miesiąca są zdumiewające.

Atifah wyjaśniła, że głównym celem jedzenia tylko surowej żywności jest odejście od produktów, które zakwaszają organizm, na rzecz produktów, które alkalizują ciało. Trudno uwierzyć, ale cytryny i pomarańcze są zasadowymi owocami, tak więc trzeba sprawdzić, które produkty są korzystne, a nie kierować się ich właściwościami.

Często problemem nie jest brak wartości odżywczych, ale nie wchłanianie ich przez organizm. Przetworzona żywność, pełna chemicznych dodatków, cukru itd., w pewnym sensie zamula organizm.

Oboje zgodzili się, że żywność przetworzona jest jak nałóg. Mimo wielkich korzyści na diecie surowej, apetyt na inne jedzenie może być intensywny. Atifah powiedziała, że na początku naprawdę brakowało jej muffinek, a Cam wspominał czekoladę. Ale cokolwiek to jest, można się ze sobą targować i przejść przez zwykłe stany odwykowe. Kiedy jednak już zaczniesz jeść tylko surowe - twierdzili oboje - zupełnie stracisz pociąg do mięsa i nabiału.

Byliśmy bardzo ciekawi, jak udało im się przystosować towarzysko do surowej diety wegańskiej.

"Jedzenie to rzecz towarzyska, jak łamanie chleba. Trzeba zastosować trochę finezji, aby sobie z tym poradzić." zażartował Cam. Gdy idziesz do restauracji, możesz poprosić szefa kuchni, aby ci przyrządził największą z możliwych sałatek. Do smaku przypraw ją sokiem z owoców. (…)

"Jeśli chodzi o ziarno, to musi być ono skiełkowane.” powiedziała Atifah. "Kiełki dostarczają od 10 do 20 razy więcej substancji odżywczych na kalorię niż warzywa. Jest to zdrowsza opcja, ale nie idealna."

"Nie spotkałem nikogo, kto nie poczuł się świetnie na surowej diecie, szczególnie odnosi się to ludzi, którym coś dolega." - twierdzi Cam - "Ja radzę sobie z moją cukrzycą typu 2 i moim chronicznym zmęczeniem. Nie spożywanie przetworzonej żywności jest kluczem".

 


czwartek, 31 marca 2011, iveggy

Polecane wpisy

Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm