Blog > Komentarze do wpisu

Pies i weganizm

 

W marcowym numerze Mojego psa dr n. wet. Michał Jank wypowiada się na temat żywienia psów dietą roślinną. Poniżej znajduje się fragment tego artykułu.

 

 


,,Pies i wegetarianizm”

Dr n. wet. Michał Jank

 

,,Jeśli porównamy psa z kotem, to się okaże, że istnieje wiele przesłanek anatomicznych i fizjologicznych wskazujących na to, że pies jest znacznie mniej mięsożerny niż kot i że tego pierwszego możemy bez problemu sklasyfikować jako zwierzę wszystkożerne. Na przykład ma on więcej stałych zębów przedtrzonowych i trzonowych niż kot, dzięki czemu lepiej miażdży pokarm w jamie ustnej, co w wypadku roślin ułatwia ich wykorzystanie w przewodzie pokarmowym. Poza tym psy odczuwają smak słodki, a ponieważ słodkie pokarmy to zwykle węglowodany pochodzenia roślinnego – oznacza to kolejne przystosowanie do diety wegetariańskiej. Inny psi handicap to umiejętność dostosowania metabolizmu do rosnących ilości węglowodanów w pokarmie (np. skrobi pochodzenia roślinnego). Psy mają dużo dłuższe jelito cienkie niż koty, a to sprawia, że pokarm przebywa w nim dłużej i może być wydajniej trawiony i wchłaniany, co jest konieczne w wypadku roślin zawierających więcej włókna pokarmowego. Psy mają też stosunkowo duże jelito grube, w którym znajdują się bakterie mogące fermentować pokarmy roślinne niestrawione w jelicie cienkim. Pies jest więc dużo bardziej roślinożerny niż kot, ale czy to znaczy, że może zostać wegetarianinem, czy wręcz weganinem? Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o możliwości podawania psu pokarmu wegetariańskiego jest spełnienie zapotrzebowania jego organizmu na białko, a przede wszystkim na niezbędne aminokwasy. Powszechnie utarło się, że najlepszym ich źródłem jest białko pochodzenia zwierzęcego, ideałem zaś białko jaja kurzego. W samym białku sojowym czy kukurydzianym brakuje pewnych aminokwasów, ale na szczęście tych, których jest za mało w soi, mamy nadmiar w kukurydzy, zaś te, których nie ma w kukurydzy, można znaleźć w wystarczających ilościach w soi. Trzeba więc tak skonstruować dietę, by wymieszać w niej w odpowiednich proporcjach białko sojowe i kukurydziane. Oczywiście jest to wykorzystywane przez firmy komercyjne do przygotowywania karm wegetariańskich. Właściciel może także w oparciu o własne doświadczenia skonstruować domową dietę wegetariańską dla psa, pamiętając o zastosowaniu kilku źródeł białka roślinnego jednocześnie (np. nie tylko soja lub kukurydza, ale i robiący ostatnio furorę zielony groch). Naturalnie występują w niej też makarony, kasze, ziemniaki, ryż oraz tłuszcze i oleje roślinne’’.

 

Jeszcze tylko dodam od siebie, że mieszkają u nas 3 wegańskie psy. Jeden to husky syberyjski, następnie grubiutka Luna, którą najczęściej nazywam prosiaczkiem i najmłodsza Fiona (na zdjęciu). Jedzą suchą wegańską karmę i codziennie gotuję im po misce ryżu lub kaszy, z jakimiś smażonymi dodatkami plus do każdej miski wlewam łyżkę oleju lnianego (kiedy jedzenie już wystygnie). Moje psy są tak pełne energii. Wyglądają świetnie. Nawet prosiaczek biega bez zadyszki po wszystkich pagórkach w pobliżu naszej chaty. Najważniejsze jest też to, że nigdy nie mam tego poczucia hipokryzji, że walczę o życie mordowanych zwierząt, a jednocześnie kupuję w sklepie ich szczątki, aby nakarmić psy.

 

Zapraszam też na stronę o wegańskich pieskach: www.weganizm.com


piątek, 25 marca 2011, iveggy

Polecane wpisy

Komentarze
2011/03/25 11:09:28
Bardzo słusznie, bezmięsne jedzenie dla piesków jest najlepsze.
Wiele lat temu, na wykładach dotyczących ziołolecznictwa, słyszałam taką informację, że psy policyjne nigdy nie są karmione mięsem.
Lecz nigdy nie spytałam policjanta, czy to prawda. Dobrze, że o tym wspomniałas, zapytam.
Widziałam wielu włascicieli piesków, którzy nie byli wege, ale swoje pupilki karmili owocami.

Super, że o tym napisałas.
-
2011/03/25 16:49:30
Bardzo ciekawy artykuł, ja też będąc wegetarianką mam wątpliwości dotyczące karmienia moich zwierzaków. Co się tyczy psów - po przeczytaniu tego, co napisane powyżej, wszystko stało się jasne - to jak karmię psy zależy tylko ode mnie i oczywiście od zasobności mojego portfela (przy zakupie karmy suchej, która jednak musi być w domu na wszelki wypadek). Ale co z kotami? Jak bezpiecznie i bez szkody dla ich zdrowia i kondycji karmić je nie-mięsem? Byłabym wdzięczna za jakieś informacje i porady, a może nawet cały artykuł poświęcony karmieniu kotów?
-
2011/03/25 21:07:57
Jaka piękna psinka :) Super sprawa z tym weganizmem u psów. Nasz piesek też bardzo lubił marchew - jak jeszcze mieszkałam z rodzicami i kroiłam marchew dla chomika to pies też się dopominał o swoją część :)
-
2011/03/26 05:40:04
KOTY - masz rację, już kiedyś o tym pisałam :) Zajrzyj na stronę: weganizm.blox.pl/2010/01/Weganska-karma-dla-kotow.html
Poza tym kotom też można dawać jedzenie dla niemowląt (takie warzywka w słoiczkach).
Jest też strona z wegańskimi kotkami:
www.weganizm.com/wegekoty.html-
2011/03/26 13:08:24
Dziękuję za wyczerpujące informacje i pozdrawiam!
-
Gość: Joa, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/28 19:17:28
krystyna: To co usłyszałaś, to nie jest prawdą. Tak się składa, że widziałam u weterynarza policjantów z psem i on jada karmę Royal Canin, a wcześniej jeszcze jakąś inną - mięsną. Co do wpisu: Ja mam psa dłużej, niż jestem wegetarianką, jednak karmimy go mięsnie. Moi rodzice na pewno nie pozwoliliby na eksperymenty z nim, a jest to nasz wspólny pies (wystarczająco czasami żartują nt mojej diety, ale nie zmuszają do niczego). Także niestety chcąc nie chcąc - tak się dzieje. Moje i tylko moje zwierzaki, którymi są gryzonie - jedzą karmę warzywną. Psu niestety jestem zmuszona podawać mięsną, choć nie powiem by mnie to cieszyło. Zwłaszcza, gdy na mnie (bardzo rzadko) spada podgrzewanie mu jedzenia. Również nie kupiono by mu wegańskiej karmy ze względu na jej koszty.... Sam pies nieprzyzwyczajony również jadłby mięsną karmę, a że ma już 8 lat mniej więcej i bywa niejadkiem...to tym bardziej. Lubię psy, ale chyba w przyszłości na kolejnego się nie zdecyduję właśnie z tych powodów. Pozdrawiam tych, którzy nie mają tego problemu oraz tych, którzy mają ten sam.
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm