Blog > Komentarze do wpisu

Planeat

Tłumaczenie artykułu Meat is murder? More like suicide, argues Planeat film

 

 

Mięso to morderstwo? Może jednak samobójstwo, jak dowodzi film "Planeat".

 Jedzenie zwierząt i ich produktów jest szkodliwe dla naszego zdrowia i naszej planety, zgodnie z subtelną nową polemiką.

Czy polemika może być subtelna? Jeśli tak, to nowy film dokumentalny Planeat jest tym rzadkim zwierzem.

Polemika przeciwko jedzeniu mięsa. Sceny zręcznie przeplatane są ozdobnymi i pięknymi daniami wegetariańskimi, a naukowcy starają się wyjaśnić, dlaczego uważają, że jedzenie zwierząt i ich produktów, to jest zły pomysł.

Jest to szkodliwe dla zdrowia, twierdzi T Colin Campbell, profesor z uniwersytetu Cornell i kierownik badań przeprowadzonych w Chinach, które ujawniły szkodliwy wpływ spożywania mięsa i mleka. (...) Oprócz Campbella w filmie bierze udział lekarz Caldwell Esselstyn, który twierdzi, że jego wegańska dieta zatrzymuje choroby serca, chociaż nie wspomina o żadnych badaniach na ten temat.

Jedzenie mięsa jest szkodliwe dla rzek i oceanów, mówi Gidon Eshel z Bard College. Opisuje on bezpośredni wpływ intensywnej hodowli na środowisko. Koncentruje się na zanieczyszczeniu rzek i oceanów azotanami.

I jedzenie mięsa jest szkodliwe dla naszej planety - ponownie mówi Eshel, pokazując, jak wiele gazów cieplarnianych powstaje przy produkcji mięsnego menu w porównaniu do wegetariańskiego. "Dla większości ludzi jest o jedynie wybór żywności." - mówi. Biorąc pod uwagę, że jedzenie roślin jest wyraźnie bardziej efektywne niż jedzenie zwierzęcia, które zjada rośliny - dla mnie jest to bezsporne.

Konkluzja jest dość prosta. Populacja świata rośnie, co oznacza więcej ludzi do wyżywienia, nawet jeśli obecna upiorna dysfunkcja dystrybucji żywności zostanie pokonana. Potrzebujemy więc więcej żywności, ale mięso ma bardzo duży wpływ na planetę, tak bezpośrednio jak i poprzez gazy cieplarniane. Jeśli więc wszyscy chcemy zasiąść do stołu, nie zabijając siebie albo planety, to musimy zacząć jeść mniej mięsa i nabiału.

Trudno mi sprzeczać się z logiką tego wywodu. Zgadzają się z nią również przewodniczący Międzyrządowej Komisji ds. Zmian Klimatu Rajendra Pachauri, ekonomista Nick Stern i Program Środowiska Narodów Zjednoczonych. (…)

Film Planeat wszedł na ekrany kin w Wielkiej Brytanii 20 maja.

 

PLANEAT.co.uk Trailer from planeat.co.uk on Vimeo.

sobota, 28 maja 2011, iveggy

Polecane wpisy

Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm