Blog > Komentarze do wpisu

Zwyczajnie niezwykła dieta surowa

 Tłumaczenie artykułu Simply Rawsome

Nie jest tajemnicą, że świeże owoce i warzywa są najważniejszym elementem zdrowej diety i mają duże wartości odżywcze, jeśli nie są przegotowane. Ale czy z tego wynika, że dieta oparta na surowych owocach, warzywach, kiełkach i orzechach jest jeszcze zdrowsza? 'Raw-foodysta' Nathan Batalion z Oneonty (USA) uważa, że tak.

Nathan stosuje wegańską surową dietę od 2 lat. Nie jest to łatwe, ale jemu nie chodzi tylko o jedzenie. Dla niego jest to sposób życia, który przynosi mu głębsze połączenie ze światem przyrody.

Nie każdy, kto przechodzi na surową dietę ma takie filozoficzne zapatrywania. Niektórzy stosują ją okresowo, jako sposób na oczyszczenie z toksyn, inni szukając szybkiego sposobu na odchudzenie. Są też tacy, którzy jedzą surowe w 50%.

Czym jest surowa dieta?

Dla maksymalnych korzyści, 'raw-foodyści' zalecają, aby co najmniej 75%  pokarmów pochodziło z surowych produktów. W praktyce na ten krok decydują się zwykle ludzie, którzy już przeszli z wegetarianizmu na weganizm.

Surowa dieta składa się z surowych owoców, warzyw, fasoli ziarna, orzechów, kiełków, wodorostów, wody i mleka orzechowego. Fasole i orzechy zazwyczaj moczy się aż do miękkości, aby były łatwiejsze do strawienia. Ziarna, nasiona i fasole często moczy się tak długo, aż zakiełkują. 'Raw-foodyści' uważają, że wtedy jedzenie to zawiera najwięcej siły życiowej. „Jest w tym tyle siły i energii.” mówi Nathan. „Jedzenie to ma dużo więcej wartości odżywczych”.

Podobno surowa dieta jest zdrowsza z powodu enzymów. Gotowanie żywności w temperaturze wyższej niż 470C niszczy enzymy, które ułatwiają trawienie. Teoretycznie, jeśli jesz surowe pożywienie, organizm zużywa mniej własnych enzymów, aby strawić pokarm, i dlatego ta dodatkowa energia może zapobiegać chorobom i dolegliwościom. Mało jest dowodów naukowych na poparcie tej teorii, a ponieważ stosunkowo niewiele osób na stałe jest na diecie surowej, jeszcze dokładnie nie zbadano tej diety.

Ludzkie ciało trawi pokarm w dwóch etapach. Najpierw kwasy w żoładku zaczynają proces, rozkładając jedzenie. Potem enzymy produkowane przez trzustkę kończą zadanie. (...)

Zmiana stylu życia

Stosowanie surowej diety to jednak wielkie zobowiązanie. „Stawia cię to w obliczu kilku zadań.” mówi Nathan. „Po pierwsze, musisz całkowicie przystosować swoją kuchnię. Poza tym chodzi też o chodzenie do restauracji z przyjaciółmi. Twoje menu ogranicza się do sałatki.”

Nathan raczej nie używa pieca. Ale robot kuchenny, blender i sokowirówka mają duży trening. Surowe warzywa, szczególnie ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, czy też bulwy jak słodki ziemniak, muszą być zmiksowane, aby były łatwiejsze do strawienia. I nie przechodź na tę dietę, jeśli nie lubisz smoothie. 'Rawfoodyści' używają odwadniacza, o temp. poniżej 470C, aby z mieszanki ziaren, orzechów i owoców zrobić płatki chlebowe, krakersy i spody do ciast. Jednak większość posiłków jest w formie płynnej.

„To jest tak wielka zmiana w diecie, że naprawdę potrzebujesz informacji." - mówi Nathan, który zaleca ludziom czytanie na ten temat i szukanie stron internetowych z przepisami i poradami. Aby pomóc ludziom szukającym informacji, Nathan zorganizował spotkania w internecie dla 'rawfoodystów' z okolic Albany. Jak dotąd, ma około 200 członków, głównie wegetarian lub wegan, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o surowej żywności.

(...) Korzyści z tej diety to wzrost energii, czysta cera, utrata nadwagi, lepsze trawienie i zmniejszone ryzyko chorób serca i cukrzycy. Początkowo jednak ludzie mogą odczuwać zmęczenie, nudności lub bóle głowy, zwłaszcza jeśli ich poprzednia dieta zawierała dużo mięsa, cukru czy kofeiny. (...)

 
poniedziałek, 23 maja 2011, iveggy

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Magda, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/05/23 18:33:44
Bardzo mnie "korci" ta dieta. Nawet próbowałam, ale nie wytrzymuje...
Przez mój raw-weekend miałam zjechany humor, i czułam się okropnie!
Jest może ktoś na tym blogu kto stosuje tą diete na co dzień?
Ile musi to wszystko trwać aby poczuć się lepiej?
Pozdrawiam ;)
-
2011/05/23 23:35:44
hej,
ja stosuję ją w 60-70%, jedynie dlatego, że nie zawsze mam pod ręką wystarczającą ilość owoców i warzyw. Kiedy zaczęłam, piłam kilka razy dziennie surowe zupki z awokado, pomidorów, ogórków z czosnkiem i papryką. (Przepisy są na stronie: www.weganizm.com/przep/wege_przepisy.html oraz badzweganinem.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?801734)
Do tego najróżniejsze miksy owocowe. Po prostu na początku trzeba jeść dużo, żeby żołądek się buntował. Efekty są niesamowite. Po kilku dniach czujesz, że to jest jedyna nie-toksyczna dieta :) Na początku traci się też zbędne kilogramy. Ja schudłam 2 kg w ciągu 2-3 tygodni. Teraz próbuję w przewadze jeść owoce, ale z tym jest problem, bo nie zawsze można kupić dojrzałe i świeże.
powodzenia...
-
Gość: Magda, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/05/24 19:50:20
Dziekuję za informacje :)
Próbuje raz jeszcze
-
Gość: bacha, *.adsl.inetia.pl
2011/05/25 08:57:54
Dietę raw wiele osób stosuje właśnie na tyle, na ile są w stanie. Ale im więcej surowego, tym lepsze efekty w postaci dobrego samopoczucia i wspaniałej lekkości w przewodzie pokarmowym. Na początku może być trudnej, organizm się odtruwa, ale można to robić stopniowo, żeby się nie męczyć. Ja przez długi czas rano jadłam miksy owocowe, potem surówki, surowe desery, surową czekoladę, surowe zupki, a wieczorem podjadałam inne rzeczy. Miałam dłuższe okresy na samej surowiźnie i nie ma porównania z gotowaną dietą. Samopoczucie na surowym jest zdecydowanie lepsze, lżejsze, umysł jasny i nastrój radośniejszy. Organizm sam podpowie, co mu służy:)
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm