Blog > Komentarze do wpisu

Po 6 miesiącach na surowej wegańskiej diecie

 Tłumaczenie artykułu Sandy Henson 6 Months As A Raw Vegan: Is It Working?

(W kwietniu przetłumaczyłam jej artykuł pt. Po 3 miesiącach na surowej diecie)

 

Na początku roku przeszłam na surowy weganizm, i w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymałam mnóstwo emaili od osób zainteresowanych moją dietą. Muszę powiedzieć, że w kółko dostaję te same pytania!

 Dobre Nieba, dlaczego wybrałaś surowy weganizm?

Postanowiłam przejść na weganizm z powodów etycznych i zdrowotnych. Wystarczy, że obejrzę przez minutę którykolwiek z tych filmów dokumentalnych o okrucieństwie wobec zwierząt i od razu wiem, dlaczego jestem, i prawdopodobnie już zostanę, weganką. Na dietę surową przeszłam przede wszystkim w celu poprawy zdrowia (a także mojej duchowości). W teorii, w jedzeniu podgrzanym do temperatury wyższej niż 48 C, giną enzymy, które pomagają organizmowi wchłaniać składniki odżywcze. Wierzę, że jedzenie żywego roślinnego pokarmu pomaga zachować optymalne zdrowie.

 Skąd bierzesz białko?

Uważam, że ta cała historia z białkiem jest przesadzona! Tak, potrzebujemy białka, ale nie w tak ogromnych ilościach. Czy spotkaliście kogoś, kto cierpi na niedobór białka? Według mnie możemy otrzymać wystarczająco białka z roślin. Uważam też, że prawie wszystkie warzywa, orzechy i nasiona zawierają pewne, i często wystarczające, ilości białka.

Czym karmisz swoją rodzinę?

Zaczynając, nie oczekiwałam, że moja rodzina przejdzie na dietę surową, wegańską czy nawet wegetariańską. Szanuję każdego jako jednostkę i jestem przekonana, że każdy z nas jest na swojej własnej ścieżce. Mam jednak nadzieję, że zainspiruję innych do jedzenia większej ilości produktów roślinnych.

Na obiad przygotowuję oddzielne posiłki. Wielokrotnie moje dania wyglądają tak wibrująco i pięknie, że moje dzieci (w wieku 5 i 7) często proszą, żeby dać im coś z mojego talerza. Mój 5-letni syn, absolutny niejadek - teraz uwielbia sałatę z sosem balsamicznym. Moja córka lubi surowe sushi, przyrządzone z "ryżu" z surowej rzepy.

 Co jesz w ciągu dnia?

Zazwyczaj rano nie jem zbyt dużo - kilka owoców i zielony sok. Około 11 jem małą sałatkę. Na lunch jem surowe warzywa i sałatkę. Po południu mam ochotę na coś słodkiego, czasami na surowe ciastko kokosowe, czy jakieś inne. Przysięgam, że są lepsze niż niesurowe desery! Na obiad zwykle jem rolady z nori, dużą sałatkę, pasztet ze słonecznika, wrap z sałaty, guacamole z surowymi chipsami oraz makaron z cukinii.

W ciągu dnia, jeśli jestem głodna, to jem orzechy lub owoce.

Gdzie można znaleźć wsparcie, inspirację i znajomych na surowej diecie?

Platformy społecznościowe dają mi ogromne możliwości komunikowania się z ludźmi o podobnych poglądach. Mam całą internetową grupę przyjaciół surowych wegan. W dużym stopniu pomogło mi to odnieść sukces.

Co jesz, kiedy idziesz do restauracji ze znajomymi?

Zawsze zamawiam sałatkę. Proszę kelnerkę, żeby kucharz zrobił ją ze wszystkich warzyw, jakie ma w kuchni. Uwielbiam też chodzić do "surowych restauracji". Mam to szczęście, że jedna z nich znajduje się blisko mojego miejsca zamieszkania.

Serwują tam najlepsze burgery i sajgonki.

Jakie zmiany zauważyłaś u siebie, od kiedy przeszłaś na surowy weganizm?

Jest wiele zmian: moje ciśnienie krwi jest najniższe od 15 lat, schudłam 21 kg, moja skóra wygląda lepiej niż kiedy miałam 20 lat, a co najważniejsze, nie martwię się o swoje zdrowie. Czuję się całkowicie i w pełni zdrowa. Czuję, jakbym zrzucała z siebie warstwy, nie tylko tłuszczu, ale także warstwy emocjonalne. Zauważyłam też dużą zmianę w odczuwaniu smaków. Mam ochotę na żywe, kolorowe jedzenie i nawet potrafię odczuć jego energetyczną wibrację. Myśl o garnku przegotowanej zupy bez życia zupełnie mnie nie kusi.poniedziałek, 04 lipca 2011, iveggy

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/05 02:39:02
Zawsze mnie inspirujesz.
Dzięki!!!
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm