Blog > Komentarze do wpisu

Weganizm - świetny dla dzieci!

 

Tłumaczenie fragmentów artykułu Kathy Freston Vegan: Great for Kids!

 

 

Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne przeanalizowało wszystkie rezultaty badań nad wpływem diet wegańskiej i wegetariańskiej na zdrowie i oświadczyło, że diety te są lepsze dla naszych dzieci niż diety, które zawierają mięso, nabiał i jaja. W oficjalnym oświadczeniu ADA napisało:  ,,Stosowanie diety wegetariańskiej w dzieciństwie i okresie dojrzewania może pomóc w stworzeniu trwałych i zdrowych nawyków żywieniowych i może zaoferować pewne istotne korzyści odżywcze." Na przykład, naukowcy przeprowadzili badania na grupie 1765 młodszych i starszych dzieci w południowej Kalifornii, i wegetarianie byli średnio o cal (2.5 cm) wyżsi niż ich koledzy jedzący mięso.
Obecnie również wielu sportowców jest na diecie wegańskiej: Mac Danzig, zwycięzca mistrzostw Ultimate Fighting Championship, ultra-maratończyk Rich Roll, zawodnik trójboju Brazier Brendan czy gwiazda amerykańskiego futbolu Ricky Williams.

Coraz więcej naszych dzieci przyjmuje dietę wegańską lub wegetariańską, tak więc mądrym wyborem byłoby przyłączenie się do nich. Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne wyjaśnia: ,,Diety wegetariańskie często przynoszą szereg korzyści zdrowotnych, w tym niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ryzyko chorób serca, obniżenie ciśnienia krwi, niższe ryzyko nadciśnienia i cukrzycy typu 2. Wegetarianie mają zwykle niższy wskaźnik masy ciała (BMI) i ogólnie rzadziej chorują na raka. "

A wegańskie potrawy można włączyć w normalną codzienną rutynę: wystarczy znaleźć posiłki, które lubią wszyscy członkowie rodziny i ułożyć tygodniowy plan. Niektóre bardzo proste opcje to burrito z fasolą, fasolka po bretońsku i warzywne kiełbaski, zupa z soczewicy, pełnoziarnisty chleb, pizza z bezmlecznym serem, zupy i sałatki warzywne, płatki owsiane, ryż, quinoa (ziarno zawierające kompletne białko) i wegańskie mleko, takie jak ryżowe, migdałowe, owsiane czy sojowe. Możesz również przyrządzić substytuty mięsa, takie jak wegańskie hamburgery czy hot dogi itp.
piątek, 01 lipca 2011, iveggy

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: WK, 156.17.73.*
2011/07/04 11:44:25
Niestety, po pierwsze wniosek o wpływie diety bezmięsnej na wyższy wzrost dzieci jest zupełnie nieuprawniony, gdyż nie ma dowodu braku różnic wzrostu w populacjach rodziców tych dzieci. Jest to istotne szczególnie w Kaliforni, gdzie mamy prawdziwy mix różnych grup ludności znacznie różniących się średnim wzrostem.
Po drugie, gdyby to nawet była prawda, to wyższy wzrost nie oznacza jeszcze lepszego zdrowia. Można się np. spodziewać, że dzieci karmione dietą bezmięsną mają aplikowane różne suplementy diety, które mogą wzrost przyspieszać.
Najlepsza jest zawsze dieta zrównoważona i urozmaicona.
-
2011/07/04 11:56:24
Podejrzewam, że badacze nie uwzględnili czynników społecznych wpływających na wzrost dzieci, takich jak sytuacja ekonomiczna rodzin. Wiadomo, że w papu przebierają sobie zamożniejsi i lepiej wykształceni, których dzieci z założenia rosną wyższe. Częściej też mieszkają w domkach, nie w mrówkowcach, dlatego a priori mogę stwierdzić, że jeżdżenie windą negatywnie wpływa na wzrost, pewnie z powodu przeciążeń.
-
Gość: student, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/04 12:34:26
Odnośnie tego badania z Kalifornii, to jest tam wspomniane, jaki wzrost mieli rodzice tych dzieci? Czy dzieci w obu grupach były dokładnie w tym samym wieku? Dodatkowo, czy dzieci z grupy na diecie wegańskiej była taka od urodzenia? Żadnego karmienia piersią etc.?

"Obecnie również wielu sportowców jest na diecie wegańskiej[...]" - cóż... tych, których ja znam mogę policzyć, dosłownie, na palcach jednej ręki. Nie jest to zbyt przekonujący argument, żeby zmienić dietę.

",,Diety wegetariańskie często przynoszą szereg korzyści zdrowotnych, w tym niższy poziom cholesterolu we krwi [...]" - Przepraszam, nadal mówimy o dzieciach? Dodatkowo, tutaj jest mowa o WEGETARIANIZMIE, a w tytule, a nawet w adresie blogu jest WEGANIZM.
Nie jestem ekspertem, ale to chyba nie to samo?

Na koniec chciałbym przytoczyć jedną definicję ze Słownika Języka Polskiego PWN:
"ser produkt spożywczy w postaci gęstej masy, otrzymywany z mleka "
Nie istnieje więc coś takiego jak "bezmleczny ser". To tak jakby mówić o bezjajecznym koglu-moglu, czy bezmięsnej kiełbasie.


-
2011/07/04 14:27:02
A witaminkę B12 weźmiemy ze słoiczka. :D
-
2011/07/04 17:26:02
W odpowiedzi na agresywny komentarz, m. in. na temat łamania kości, polecam przeczytanie artykułu: 'For good bone health, break your dairy addiction':
weganizm.blox.pl/2011/05/Wyeliminuj-nabial-dla-zdrowych-kosci.html

-
2011/07/05 19:39:20
I jeszcze jeden komentarz agresywnego czytelnika... Nie mam czasu prowadzić z panem dłuższych dyskusji na tematy oczywiste, ale dieta wegańska jest dietą wegetariańską. Jeśli chodzi o zdrowotne korzyści, jakie niesie dieta wegańska, to zapraszam do przeczytania innych wpisów na tym blogu:

weganizm.blox.pl/2011/06/Dieta-weganska-zapobiega-chorobom-serca.html
weganizm.blox.pl/2011/06/Dieta-weganska-zapobiega-nowotworom.html
weganizm.blox.pl/2011/06/Kamienie-zolciowe-nerkowe-i-osteoporoza.html
weganizm.blox.pl/2011/06/Dieta-weganska-zapobiega-cukrzycy.html
weganizm.blox.pl/2011/06/Dieta-weganska-pozwala-obnizyc-cisnienie-krwi.html
oraz
www.vegan-nutritionista.com/vegan-beats-ADA-diet.html

Zamierzam zamieszczać artykuły na temat zdrowotnych korzyści tej diety, tak więc zapraszam, może w końcu pana/panią przekonam :)
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm