Blog > Komentarze do wpisu

Naga prawda o witaminie B12

 

No dobrze, może nie zupełnie naga prawda, ale kilka faktów na temat witaminy B12...  (przypomnę, że niedobory B12 mogą spowodować m. in. anemię, ostre stany depresyjne etc.  Kilknij tutaj i przeczytaj artykuł pt. Witamina B12 może pomóc w stanach depresyjnych. Warto też pamiętać, że jeśli nie odżywiamy się super zdrowo i żyjemy w pośpiechu, to dobrze jest mięć pod ręką wegański suplement B12.)Ciągle słyszymy, że witamina B12 znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Ale czy to jest prawda?

 "Mikroorganizmy, głównie bakterie, są jedynymi znanymi organizmami, które wytwarzają B12. Bakterie te często żyją w zbiornikach wodnych i glebie. Zwierzęta otrzymują B12 poprzez spożywanie jedzenia i gleby, zanieczyszczonych tymi mikroorganizmami."

Tak więc B12 jest tworzona przez mikroorganizmy, i można ją znaleźć w wodzie i glebie. Jest ona również produkowana przez bakterie żyjące w naszych jelitach. (Herbert V. Vitamin B12: Plant sources, requirements, and assay. Am J Clin Nutr 1988; 48: 852-858)

Cytat z PubMed:: "... w ludzkim jelicie cienkim często znajduje się bogata mikroflora. (…) Co najmniej dwie grupy organizmów w jelicie cienkim, pseudomonas i klebsiella, mogą syntetyzować znaczne ilości witaminy B12.

B12 jest także częściowo wtórnie wykorzystywana przez nasz organizm (…)

Interesujący artykuł na temat B12 ukazał się tutaj: http://www.championtrees.org/topsoil/b12coblt.htm. Oto cytat z niego:

 "B12 jest jedyną witaminą syntetyzowaną wyłącznie przez pewne mikroorganizmy - wiele z nich bujnie występuje w glebie. Jest to też jedyna witamina, która zawiera śladowe ilości kobaltu. Nadano jej chemiczną nazwę 'kobalamina', ponieważ w centrum jej struktury molekularnej znajduje się kobalt.

Ludzie, a także wszystkie kręgowce, potrzebują kobaltu, który jednak jest przyswajany tylko w postaci B 12.

Kobalt jest ważnym pierwiastkiem dla świata roślin. Bakterie w brodawkach korzeniowych roślin bobowatych (fasoli, lucerny, koniczyny) wymagają kobaltu (i innych pierwiastków śladowych) do syntezy witaminy B12 i wiązania azotu z powietrza. Soja uprawiana bez kobaltu jest skarłowaciała i wykazuje poważny niedobór azotu. (…)

Niedobór kobaltu jest o wiele groźniejszy u zwierząt, zwłaszcza przeżuwaczy (bydło, jelenie, wielbłądy i owce) wypasających się na pastwiskach, które są ubogie w ten pierwiastek. Te zwierzęta normalnie uzyskują B12 z bakterii żyjących w jelitach, ale tylko wtedy, gdy bakterie otrzymają sole kobaltu z pastwiska. (…)

Aby zapobiec lub ograniczyć braki kobaltu/B12, rolnicy rutynowo dodają kobalt do pasz dla zwierząt (…)

Proces syntezy witaminy B12 przez bakterie zachodzi naturalnie w ludzkim jelicie cienkim, gdzie głównie też następuje absorpcja tej witaminy. Jeśli bakterie w jelicie mają kobalt i inne składniki odżywcze, to produkują B12. Tak więc w zasadzie, wewnętrzna synteza B12 mogłaby zaspokoić nasze potrzeby bez dodatkowej B12 w naszej diecie.

Ale jeśli nasza dieta jest uboga w kobalt [ponieważ gleba, na której rosną warzywa ma braki kobaltu], to być może problem nie leży w braku flory jelitowej syntetyzującej B12, ale w braku kobaltu, elementu, z pomocą którego bakterie dokonują czarów. Tak więc palącym pytaniem jest to, jak wielki jest niedobór kobaltu w naszej glebie?"

Zwierzęta i rośliny wymagają kobaltu w celu syntezy/produkcji B12. (…)

B12 nie tylko można znaleźć w wodzie i glebie, ale także w trawie, w kurzu i w korze!

Wiemy więc, że kobalt jest kluczem do syntezy witaminy B12 oraz to, że kobalt nie jest zwierzęciem, nie ma rodziców, nie ma oczu, a na pewno nie ucieka, gdy ktoś próbuje go jeść.

 

Źródło

 http://web.mit.edu/newsoffice/2007/b12.html

http://www.tcolincampbell.org/courses-resources/article/b12-breakthrough-missing-nutrient-found-in-plants/?tx_ttnews[backPid]=76&cHash=135f525da5f985736e2a4d1aa49002bc

http://freetheanimal.com/2010/09/dr-seale-any-b12-present-in-animal-foods-is-only-because-of-bacterial-contamination.html

http://books.google.com

czwartek, 12 stycznia 2012, iveggy

Polecane wpisy

  • Jak poprawić poziom energii

    Odkryłam świetny sposób na podniesienie poziomu energii. Moja siła energetyczna podskoczyła o 500% :) Rano: Zaczniemy od porannego (czasami też dodatkowo wiec

  • Kleszcz u psa a ahimsa

    Nastał kleszczowy sezon, ale to wcale nie oznacza, że musimy pożegnać się z naszym stylem życia zgodnym z zasadami ahimsy. Od kilku lat stosuję rewelacyjny spos

  • Jak zapobiec pleśnieniu owoców

    Kiedy przyniesiesz do domu takie owoce jak jagody, maliny, jeżyny etc., najpierw przygotuj  w misce wodę z małą ilością octu, w proporcjach 10:1. Wrzuć

Komentarze
Gość: jaroslaw, *.w82-127.abo.wanadoo.fr
2012/01/13 21:48:27
Ostatnio czytalem na surawce artykul w rodzaju jak nie kupisz suplementu to bedziesz mial problem. Strachy na lachy. O zwiazku kobaltu z ta witamina nie wiedzialem. Ciekawy artykul.
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm