Blog > Komentarze do wpisu

Surowy weganizm krzepi

Mimi Kirk przeszła na surowy weganizm w wieku 69 lat. W zeszłym roku wydała książkę Live Raw. Obecnie, 73-letnia, czuje się świetnie, ma tony energii i wygląda kilkanaście lat młodziej.

Poniżej fragmenty wywiadu z Mimi, zamieszczonego w artykule Raw Food: Mimi Kirk Explains How and WhyKiedy i dlaczego przeszłaś na weganizm?

"Po 30-stce zostałam wegetarianką, wtedy ludzie z ledwością wiedzieli, co to znaczy. Dużo medytowałam i to sprawiło, że stałam się bardzo wrażliwa. Pewnego dnia, kiedy pracowałam jako dublerka Mary Tyler Moore, poszłam kupić dla nas lunch i jadąc z powrotem, ugryzłam kawałek mojego kotleta wołowego, i poczułam, jakbym ugryzła kawałek własnej ręki - wtedy naprawdę uświadomiłam sobie, że to było ciało. Po przyjściu do domu powiedziałam moim dzieciom, że od tego momentu będziemy wegetarianami.

Na początku chodziło tylko o zwierzęta, ale później dokształciłam się na temat zdrowotnych powodów dla unikania protein pochodzenia zwierzęcego i zostałam weganką. Jestem wegetarianką czy weganką od 40 lat.

Większość ludzi uważa dietę wegańską za bardzo zdrową, co więc skłoniło cię, aby zrobić dodatkowy krok i przejść na surowe jedzenie?

Cztery lata temu, kiedy miałam 69 lat, okazało się, że moje ciśnienie i poziom cholesterolu wzrosły i zaczęłam odczuwać bóle artretyczne. Nie chciałam brać lekarstw i zaczęłam rozważać przejście na surową dietę. Kiedyś już próbowałam, ale nie podobało mi się, bo ja tak bardzo lubię jeść, a w tamtym czasie nie natrafiłam na żadne smaczne surowe dania. Ale zrobiłam detox i poczułam się świetnie i postanowiłam przejść na surowe jedzenie. Moje zdrowie od razu bardzo się poprawiło. Poziom cholesterolu spadł o 26 punktów, ciśnienie krwi się wyregulowało, opuściły mnie bóle artretyczne i teraz czuję się, jakbym miała 20-kilka lat.

Oczywiście to nie jest takie ważne, ale wyglądasz niesamowicie jak na swój wiek, jak na każdy wiek! Czy przypisujesz to surowej diecie?

To była najzabawniejsza rzecz... kiedy zrobiłam detox razem z jedną z moich córek, to po czterech dniach zadzwoniłam do niej i powiedziałam: Przysięgam, że moje zęby stały się bielsze! I od tamtego momentu zaczęłam zauważać ogromne zmiany. Moja cera z pewnością nie wygląda na mój wiek. Skóra na moich ramionach wygląda tak samo jak u 30-paro letniej kobiety. Poza tym straciłam około 10 kg. Przybrałam na wadzę dużo gotując dla mojego partnera i miałam w garażu stertę ubrań, do których się już nie mieściłam. Kiedy przeszłam na raw, to schudłam i mogłam znowu założyć te ubrania, nie martwiąc się o kalorie.

Zanim przeszłam na surową dietę, zaczęłam tracić włosy, ale teraz moje włosy stały się grubsze niż kiedykolwiek przedtem. Moja fryzjerka powiedziała: "Popatrz na te wszystkie nowe włosy!" Moje paznokcie są mocne, zęby w doskonałym stanie. Ale co najważniejsze, mój poziom energii się od razu zmienił. Już nie jestem zmęczona około 15-tej i naprawdę czuję się, jakbym miała dwadzieścia kilka lat.

Czy trudno było przejść na raw?

Dla mnie to było łatwe, bo miałam do tego motywację. Będąc po 70-ce, chciałam zająć się wnukami, a chętnie także i pra-wnukami. Dla większości ludzi problemem jest zaspokojenie ich zachcianek. Dlatego napisałam tę książkę. Ja naprawdę lubię jedzenie i nie chciałam poświęcać potraw, które kochałam, więc wymyśliłam dania surowe, które zaspokoiły moje łaknienie włoskiej czy meksykańskiej kuchni czy nawet bułki z serkiem. (…)

[koniec tłumacznia]

Poniżej Mimi pokazuje, jak ładnie ma zorganizowaną lodówkę. Jedyny problem to plastikowe pojemniki. Mimi twierdzi, że pojemniki są nieszkodliwe, ponieważ wyłożyła je papierowymi ręcznikami. Jednak o ile wiem, to ręczniki papierowe zawierają szkodliwe związki chemiczne, a nawet podobno rakotwórczy BPA. Trudno jest zupełnie uniknąć szkodliwej chemii, bo jest ona wszechobecna... tworzywa sztuczne, środki czyszczące, proszki/płyny do prania i płukania, środki higieny osobistej, a nawet papier toaletowy... Dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest używać ekologicznych produktów, szczególnie środków czyszczących i piorących, kosmetyków, szamponów, mydeł, past do zębów etc.

poniedziałek, 12 marca 2012, iveggy

Polecane wpisy

Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm