Blog > Komentarze do wpisu

Książka dr Fuhrmana "Jeść, by żyć"

 

Następny bestseller poświęcony diecie roślinnej jest już dostępny w Polsce. Słynna książka dr Fuhrmana "Eat to live" została przetłumaczona na język polski. Publikacja ta na pewno pomoże osobom, które obawiają się zmienić swoją dietę, wyjaśniając, że właściwe odżywianie się, oparte na produktach roślinnych, poprawia zdrowie i wygląd. (Książkę można kupić w księgarni internetowej varsovia.biz)

 

Dr Fuhrman dopuszcza w niektórych przypadkach niewielkie ilości produktów odzwierzęcych, co jest niezgodne z moimi przekonaniami, ale mam nadzieję, że generalnie informacje zawarte w jego książce pomogą wielu weganom opracować sobie posiłki tak, aby zapewniały im wysoki poziom energii i dobre zdrowie.Lek. med. Caldwell B. Esselstyn Jr, znany z filmu Widelce zamiast noży, tak ocenia tę książkę:

"Książka dr Fuhrmana to wartościowa, zrozumiale napisana, oparta na naukowych dowodach publikacja,   stanowiąca  godny uwagi wkład jej autora w poszerzanie wiedzy na temat żywienia człowieka i zdrowego stylu życia."

 

Niewłaściwe odżywianie się może prowadzić do obniżonej  wydajności w pracy, pogorszenia wyników w nauce oraz, szczególnie wśród dzieci i nastolatków, wywoływać nadaktywność i wahania nastroju, co przekłada się na zwiększenie stresu, poczucia niepewności i zagrożenia. Częściej występują nawet takie dolegliwości, jak zaparcia, wskutek czego  rocznie Amerykanie wydają  na środki przeczyszczające około 600 milionów dolarów.Fragment książki:

Myślą przewodnią tej książki  jest stwierdzenie, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem i regularnie  tracić na wadze, należy włączyć  do swojego jadłospisu  jak najwięcej produktów,  w których składniki odżywcze zdecydowanie przeważają  nad kaloriami.

Bardzo niewiele  osób, w tym lekarzy i technologów żywienia, rozumie zasadę gęstości odżywczej diety. Tymczasem zrozumienie jej jest kluczem  do tej książki.  Należy podkreślić, że aby zrozumieć powyższą  zasadę, trzeba  przeczytać  całą książkę, od pierwszej do ostatniej strony. Nie wolno iść na skróty!

Doszedłem  do wniosku, że nauczenie moich pacjentów, jak jeść, aby żyć, jest niezbędne, by mogli cieszyć się korzystnymi efektami stosowania się do moich wskazań.  Zauważyłem  też, że jeśli raz je dobrze zrozumieją, to już na zawsze zapadną im one w pamięć. Później zmiana nawyków żywieniowych przychodzi im już z łatwością. A zatem jeśli chce się uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, nie wolno opuścić ani jednego zdania.  Jestem pewien, że po dokładnym przeczytaniu tej książki każdy powie: „To naprawdę ma ręce i nogi”. Każdy, kto dokładnie  przeczyta  Jeść by żyć, stanie się ekspertem w zakresie żywienia,  a wiedza wyniesiona  z lektury będzie mu służyła do końca życia.

Po co czekać  do momentu, aż organizm będzie zagrożony ciężkimi chorobami? Większość ludzi chciałaby tu i teraz być szczuplejsza i zdrowsza. Sęk w tym, że mało kto zdaje sobie sprawę, jakie to proste. Wyobraź sobie siebie w doskonałej formie, z idealną masą ciała. Już wkrótce tłuszcz zniknie z brzucha, a blaszki miażdżycowe z tętnic.

Jednakże nie jest łatwo zmienić swoje nawyki. Jedzenie ma przecież również podteksty emocjonalne i społeczne. A już szczególnie trudno pozbyć się nałogu. Jak o tym piszę dalej, żywność najchętniej spożywana przez Amerykanów – którą będę nazywał amerykańską dietą – ma silny potencjał uzależniania, choć nie tak silny, jak na przykład palenie tytoniu. Wszyscy zaś wiemy, jak bardzo trudno z nim zerwać. Przez lata słyszałem wiele usprawiedliwień od palaczy, którym się to nie udało, choć chcieli  wyzbyć  się nałogu. Zmiany zawsze są trudne. Przecież większość ludzi  wie, że jeśli zmienią swoje nawyki żywieniowe i będą uprawiać ćwiczenia fizyczne, mogą zredukować  masę ciała. A jednak wciąż tego nie robią.

Przeczytawszy tę książkę, dowiesz się, dlaczego wcześniej  tak trudno było ci zmienić nawyki  i jak je zmienić teraz w sposób znacznie mniej dokuczliwy. Zrozumiesz także, jak doskonałe wyniki można osiągnąć,  co niezawodnie stanowić będzie świetną motywację do modyfikacji jadłospisu. Podkreślam jednak, że najważniejsze to być zdeterminowanym i przekonanym  o słuszności podejmowanej  decyzji.

Zachęcam więc do zawierzenia moim argumentom i wypróbowania moich wskazówek przez sześć tygodni. To  najtrudniejszy okres programu. Później będzie znacznie łatwiej. A przecież zapewne jeszcze przed rozpoczęciem realizacji moich wskazówek  byłeś, czytelniku, bardzo zdeterminowany,  nie powinno więc zabraknąć ci wytrwałości. Czyż w przeciwnym wypadku czytałbyś te słowa?

Moich pacjentów uzależnionych  od palenia tytoniu, a pragnących zerwać z nałogiem, przekonuję, by w żadnej stresującej sytuacji, czy to będą problemy w pracy, sprzeczka,  wypadek samochodowy czy jakiegokolwiek inne nieprzyjemne zdarzenie, nie sięgali po papierosa i nie traktowali tytoniu jako leku na stres. Mówię im:

„Jeśli zajdzie  taka konieczność,  dzwoń do mnie,  o każdej porze, nawet w środku nocy. Pomogę, przepiszę  odpowiedni lek, jeśli będzie trzeba. Ale zaklinam, nie traktuj  papierosów jako antidotum na stres”. Z dietą jest podobnie. Nie wolno szukać żadnych usprawiedliwień w ciągu pierwszych  sześciu tygodniu realizowania programu. Nałogu można się pozbyć tylko wtedy, gdy z pełnym przekonaniem stosuje się rozwiązania mające przynieść sukces. Nie należy podejmować prób. Należy  całkowicie się zaangażować.

 

http://badzweganinem.blox.pl/2010/02/Dieta-dr-Fuhrmana.html


http://www.varsovia.biz/index.php?route=product/product&path=42&product_id=382

 

piątek, 01 lutego 2013, iveggy

Polecane wpisy

  • Wegańska kuchnia

    Na podstawie artykułu 5 Must-Buy Vegan Cookbooks Ulubione książki z przepisami wegańskimi: Vegan Yum Yum - bogato ilustrowane proste i wypróbowane prze

  • Książeczka dla dzieci "Weganizm to miłość"

    Na podstawie artykułu 'Vegan is Love' helps children make a difference Ruby Roth, która dwa lata temu napisała  To dlatego nie jemy zwierząt (książecz

  • Tails

    Tails to tytuł komiksu opowiadającego dzieje weganina Ethana, artysty-rysownika, który mieszka u swoich rodziców w zamożnej części Manhattanu i przechowuje w sw

Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm