poniedziałek, 25 lutego 2013

 

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Rozczarowaniem było, że doskonała aktorka Jessica Chastain nie otrzymała w tym roku Oscara. Film "Poradnik pozytywnego myślenia" (Silver Linings Playbook) jakimś cudem otrzymał dwie nominacje, i wygrał właśnie w kategorii Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej (Jennifer Lawrence). Film jest bardzo mierniutki (musiałam przeskoczyć kilka scen, żeby dotrwać do końca), aktorzy zagrali w nim bardzo przeciętnie, ale widocznie miał silne poparcie zza kulis...

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Jednak inna weganka otrzymała Oscara w kategorii Najlepszej Aktorki Drugoplanowej - Anne Hathaway, za rolę w filmie "Les Miserables Nędznicy". Jak doniosła ekoplotkarska strona Ecorazzi, Hathaway wystąpiła w wegańskich butach specjalnie wykonanych na tę okazję przez znaną firmę Giuseppe Zanotti. Buty tej firmy kosztują od $600-$1000, a wegańskie wersje wymagają osobnego zamówienia. Hathaway propaguje etyczny weganizm i chwała jej za to. 

 

http://oscar.go.com/nominees

http://www.ecorazzi.com/2013/02/25/anne-hathaway-wears-vegan-giuseppe-zanotti-shoes-to-oscars/

16:23, iveggy
Link
niedziela, 24 lutego 2013

 

 

 

14:58, iveggy
Link
piątek, 22 lutego 2013

 

Rahm Emanuel, burmistrz miasta Chicago (USA), który w latach 2009-2011 sprawował urząd szefa administracji prezydenta Obamy, na początku roku wystąpił w dwóch programach telewizyjnych, w towarzystwie Ripa Esselstyna (syna dr Caldwella Esselstyna - Widelce zamiast noży), autora książki The Engine 2 Diet (o oddziale strażaków, którzy przeszli na weganizm - dokument). Burmistrz potwierdził zalety diety wegańskiej i wezwał obywateli do dokonania właściwego wyboru, który pozwoli poprawić  ich zdrowie.

Emanuel, uważany za najbardziej wysportowanego burmistrza w Stanach Zjednoczonych, wyjaśnił, że dieta wegańska pomoże zredukować  problem otyłości w tym mieście. "Musimy lepiej się odżywiać i kontrolować wagę, co pomoże obniżyć koszt opieki lekarskiej i przedłużyć życie." 

http://www.dailykos.com/story/2013/02/01/1183868/-Rahm-Emanuel-Asks-Chicago-Residents-To-Go-Vegan

http://www.huffingtonpost.com/2013/01/17/rahm-emanuel-vegan_n_2495639.html

http://www.ecorazzi.com/2013/01/11/watch-mayor-rahm-emanuel-endorses-rip-esselstyns-vegan-plan/

 

15:31, iveggy
Link
piątek, 15 lutego 2013Od wczesnej młodości wegetarianin, od 2010 weganin, były Mr. Natural Universe ('natural' czyli nie biorący steroidów i używek), Australijczyk Billy Simmonds nie tylko wygrywa konkursy kulturystyczne, ale również propaguje weganizm (zob. wideo:)


Billy także podnosi ciężary, uprawia surfing, biegi, pływanie i uczy mieszanych sztuk walki (Mixed Martial Arts).

Mówi: "Wegańska kulturystyka nie tylko jest możliwa, ale jest ona optymalna."


(Fragment wywiadu:)

  • Co najbardziej lubisz w byciu weganinem?

Poczucie czystości, pokory i empatii. Jem najlepszą żywność na Ziemi. Jeśli coś nie jest łatwe, to najprawdopodobniej ma to wartość.

  • Każdy chce zadać Ci pytanie, co jesz. Czy możesz nam szybko podać jeden z Twoich ulubionych przepisów?

Niektórzy ludzie są zaskoczeni, że nie jem aż tak dużo, jak im się wydaje! Na przykład - uwielbiam mieszankę 1/3 szklanki nasion dyni (pepitas) czy konopi, szklankę soczewicy czy cieciorki, do tego szpinak, burak, ogórek i ocet jabłkowy. Jest to prosty sposób odżywiania się - i daje mi porcję protein i "czyste" węglowodany. Poza tym lubię owoce, warzywa i pełnowartościową żywność.

 Strona Billego na Facebooku

 

http://www.inba.com.au/pdf/PRO%20Billy%20Simmonds%20Bio.pdf

http://www.treehugger.uproar.org.au/billy-simmonds/

http://veganishot.tumblr.com/post/15240871060/plantbased-bodybuilder-billy-simmonds-mr

16:44, iveggy , Sport
Link
sobota, 09 lutego 2013

"Zwierzęta mają lepszy cel w życiu niż..."  - nowa piosenka Johna Sakarsa tłumaczy nam, dlaczego nie powinniśmy jeść zwierząt. (Nie dla bigotów;)

 

 

 

18:02, iveggy
Link
sobota, 02 lutego 2013

 

Natalie Hynde, podobnie jak jej matka, gwiazda rocka, Chrissie Hynde (The Pretenders), jest weganką. I właśnie dzięki sławnej matce, przyciąga uwagę mediów, biorąc czynny udział w proteście przeciwko budowie nowej drogi "donikąd", która zakłóci nieskalaną przyrodę pięknego regionu w angielskim hrabstwie Sussex zwanego Combe Haven.

Aktywiści zbudowali obóz na trasie nowej drogi (szałasy, konstrukcje na drzewach i tunele), w którym mieszkali mimo mroźnej zimy. Podczas prób rozwiązania blokady, kilka osób pozostawało odciętych od jedzenia, wody i lekarstw - dzięki Radzie hrabstwa East Sussex.  Parę dni temu obóz został zniszczony przez policję, 9 osób aresztowano.


Petycjahttps://submissions.epetitions.direct.gov.uk/petitions/45254/signature/new

Strona na facebooku: https://www.facebook.com/combehaven.defendersZródło:

http://www.guardian.co.uk/environment/shortcuts/2013/jan/22/chrissie-hynde-daughter-road-protests?CMP=twt_fd

http://combehavendefenders.wordpress.com/

16:17, iveggy
Link
piątek, 01 lutego 2013

 

Następny bestseller poświęcony diecie roślinnej jest już dostępny w Polsce. Słynna książka dr Fuhrmana "Eat to live" została przetłumaczona na język polski. Publikacja ta na pewno pomoże osobom, które obawiają się zmienić swoją dietę, wyjaśniając, że właściwe odżywianie się, oparte na produktach roślinnych, poprawia zdrowie i wygląd. (Książkę można kupić w księgarni internetowej varsovia.biz)

 

Dr Fuhrman dopuszcza w niektórych przypadkach niewielkie ilości produktów odzwierzęcych, co jest niezgodne z moimi przekonaniami, ale mam nadzieję, że generalnie informacje zawarte w jego książce pomogą wielu weganom opracować sobie posiłki tak, aby zapewniały im wysoki poziom energii i dobre zdrowie.Lek. med. Caldwell B. Esselstyn Jr, znany z filmu Widelce zamiast noży, tak ocenia tę książkę:

"Książka dr Fuhrmana to wartościowa, zrozumiale napisana, oparta na naukowych dowodach publikacja,   stanowiąca  godny uwagi wkład jej autora w poszerzanie wiedzy na temat żywienia człowieka i zdrowego stylu życia."

 

Niewłaściwe odżywianie się może prowadzić do obniżonej  wydajności w pracy, pogorszenia wyników w nauce oraz, szczególnie wśród dzieci i nastolatków, wywoływać nadaktywność i wahania nastroju, co przekłada się na zwiększenie stresu, poczucia niepewności i zagrożenia. Częściej występują nawet takie dolegliwości, jak zaparcia, wskutek czego  rocznie Amerykanie wydają  na środki przeczyszczające około 600 milionów dolarów.Fragment książki:

Myślą przewodnią tej książki  jest stwierdzenie, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem i regularnie  tracić na wadze, należy włączyć  do swojego jadłospisu  jak najwięcej produktów,  w których składniki odżywcze zdecydowanie przeważają  nad kaloriami.

Bardzo niewiele  osób, w tym lekarzy i technologów żywienia, rozumie zasadę gęstości odżywczej diety. Tymczasem zrozumienie jej jest kluczem  do tej książki.  Należy podkreślić, że aby zrozumieć powyższą  zasadę, trzeba  przeczytać  całą książkę, od pierwszej do ostatniej strony. Nie wolno iść na skróty!

Doszedłem  do wniosku, że nauczenie moich pacjentów, jak jeść, aby żyć, jest niezbędne, by mogli cieszyć się korzystnymi efektami stosowania się do moich wskazań.  Zauważyłem  też, że jeśli raz je dobrze zrozumieją, to już na zawsze zapadną im one w pamięć. Później zmiana nawyków żywieniowych przychodzi im już z łatwością. A zatem jeśli chce się uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, nie wolno opuścić ani jednego zdania.  Jestem pewien, że po dokładnym przeczytaniu tej książki każdy powie: „To naprawdę ma ręce i nogi”. Każdy, kto dokładnie  przeczyta  Jeść by żyć, stanie się ekspertem w zakresie żywienia,  a wiedza wyniesiona  z lektury będzie mu służyła do końca życia.

Po co czekać  do momentu, aż organizm będzie zagrożony ciężkimi chorobami? Większość ludzi chciałaby tu i teraz być szczuplejsza i zdrowsza. Sęk w tym, że mało kto zdaje sobie sprawę, jakie to proste. Wyobraź sobie siebie w doskonałej formie, z idealną masą ciała. Już wkrótce tłuszcz zniknie z brzucha, a blaszki miażdżycowe z tętnic.

Jednakże nie jest łatwo zmienić swoje nawyki. Jedzenie ma przecież również podteksty emocjonalne i społeczne. A już szczególnie trudno pozbyć się nałogu. Jak o tym piszę dalej, żywność najchętniej spożywana przez Amerykanów – którą będę nazywał amerykańską dietą – ma silny potencjał uzależniania, choć nie tak silny, jak na przykład palenie tytoniu. Wszyscy zaś wiemy, jak bardzo trudno z nim zerwać. Przez lata słyszałem wiele usprawiedliwień od palaczy, którym się to nie udało, choć chcieli  wyzbyć  się nałogu. Zmiany zawsze są trudne. Przecież większość ludzi  wie, że jeśli zmienią swoje nawyki żywieniowe i będą uprawiać ćwiczenia fizyczne, mogą zredukować  masę ciała. A jednak wciąż tego nie robią.

Przeczytawszy tę książkę, dowiesz się, dlaczego wcześniej  tak trudno było ci zmienić nawyki  i jak je zmienić teraz w sposób znacznie mniej dokuczliwy. Zrozumiesz także, jak doskonałe wyniki można osiągnąć,  co niezawodnie stanowić będzie świetną motywację do modyfikacji jadłospisu. Podkreślam jednak, że najważniejsze to być zdeterminowanym i przekonanym  o słuszności podejmowanej  decyzji.

Zachęcam więc do zawierzenia moim argumentom i wypróbowania moich wskazówek przez sześć tygodni. To  najtrudniejszy okres programu. Później będzie znacznie łatwiej. A przecież zapewne jeszcze przed rozpoczęciem realizacji moich wskazówek  byłeś, czytelniku, bardzo zdeterminowany,  nie powinno więc zabraknąć ci wytrwałości. Czyż w przeciwnym wypadku czytałbyś te słowa?

Moich pacjentów uzależnionych  od palenia tytoniu, a pragnących zerwać z nałogiem, przekonuję, by w żadnej stresującej sytuacji, czy to będą problemy w pracy, sprzeczka,  wypadek samochodowy czy jakiegokolwiek inne nieprzyjemne zdarzenie, nie sięgali po papierosa i nie traktowali tytoniu jako leku na stres. Mówię im:

„Jeśli zajdzie  taka konieczność,  dzwoń do mnie,  o każdej porze, nawet w środku nocy. Pomogę, przepiszę  odpowiedni lek, jeśli będzie trzeba. Ale zaklinam, nie traktuj  papierosów jako antidotum na stres”. Z dietą jest podobnie. Nie wolno szukać żadnych usprawiedliwień w ciągu pierwszych  sześciu tygodniu realizowania programu. Nałogu można się pozbyć tylko wtedy, gdy z pełnym przekonaniem stosuje się rozwiązania mające przynieść sukces. Nie należy podejmować prób. Należy  całkowicie się zaangażować.

 

http://badzweganinem.blox.pl/2010/02/Dieta-dr-Fuhrmana.html


http://www.varsovia.biz/index.php?route=product/product&path=42&product_id=382

 

17:56, iveggy , Książki i autorzy
Link
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm