poniedziałek, 30 kwietnia 2012
sobota, 28 kwietnia 2012

Poniżej tłumaczenie postu ze strony 30bananasaday.com, który opisuje korzystny wpływ surowej diety wegańskiej na osobę dotkniętą Alzheimerem.


Witam wszystkich, którzy śledzą ten wątek. Mam nowe wiadomości:

Mój tata jest już od 2 1/2 miesiąca na surowej diecie. Przebrnęliśmy przez dość głębokie oczyszczanie, tata ma jeszcze trochę śluzu, ale już nie śpi tak dużo jak kiedyś. Przedtem zwykle przesypiał cały dzień, wstawał tylko, żeby coś zjeść, kiedy go budziłam (z 4 razy, zanim zwlekł się z łóżka w środku dnia.) Teraz sam wstaje około 10-11 i jest na nogach aż do kolacji.

Najpierw nastąpił okres, kiedy mu się pogorszyło i nawet nie wiedział, gdzie jest jego pokój i ile ma dzieci. Myślałam wtedy - o dobre nieba, wykończyłam tatę - i naprawdę byłam przerażona. Ten okres trwał 2 tygodnie, ale potem zaczęła się poprawa i tata sam nawet mówił - "Byłem zupełny zombie, a teraz jestem zombie tylko w połowie."

Normalnie zawsze musiałam go zaprowadzić do łazienki i nadzorować, żeby wymył zęby i założył piżamę, ale teraz wystarczą same instrukcje: "Zejdź na dół i najpierw wymyj zęby a potem załóż piżamę." i on to zrobi!

Czasami jeszcze się myli, np. posyłam go na dół, żeby odkurzył swój pokój, a on zamiast odkurzacza używa elektrycznej mopy parowej. Ale nie ma porównania do poprzedniej sytuacji, kiedy zapominał w połowie schodów, po co schodził na dół.

Zaczyna też przejawiać inicjatywę - sam się ubiera i goli, zanim przychodzi do nas. Zabrałam go do lekarza i lekarz mu pozwolił chodzić na siłownię. Lekarz również stwierdził, że ojciec jest na tyle sprawny umysłowo, żeby podpisać swój testament! Nie protestował też, że odstawiłam lekarstwa, tak więc bardzo mi ulżyło, że na pewno robię coś, co pomaga.

Kilka dni temu ojciec zapytał, czy nie myślę, że już na tyle mu się poprawiło, że może sam znowu prowadzić samochód. Z kataraktą na obu oczach, to raczej nie jest dobry pomysł. LOL.

Tak, surowe jedzenie zdecydowanie działa na demencję!środa, 25 kwietnia 2012
wtorek, 24 kwietnia 2012

Paul Seymour przedziera się do świadomości ludzkiej pisząc piosenki. Co prawda muzyka country nigdy do mnie nie przemawiała, ale okazuje się, że w odpowiednim wydaniu jest świetna!

 

 

Tekst piosenki "Moje buty nie są ze skóry"

Moje buty nie są ze skóry

Spędziłem życie na farmie

Urodzony i tresowany, by zaakceptować poświęcenie

Z wielką dumą byłem kowbojem

To znaczy dopóki nie poznałem ceny

Nie mogłem przywyknąć

do widoku umierającego bydła

Patrzyłem w ich oczy

i wdziałem, jak płaczą ich dusze

Tak więc mam gotowy plan

i spłaciłem zaległości

i moje buty nie są ze skóry

Możecie pomyśleć, że jestem tchórzem

dlatego, że rezygnuję z życia

które jest okrutne i ciężkie

Nie boję się ciężkiego życia

ale nie skrzywdzę już żadnej duszy

ani dla przyjemności ani dla zysku

"Nie rób innym…"

oznacza, że powinniście zaopiekować się

i to nie tylko ludźmi

ale wszystkimi, którzy dzielą to powietrze

Tak więc mam gotowy plan

i spłaciłem zaległości

i moje buty nie są ze skóry

Cóż, może nie znam

Boga, który mieszka u góry

jednak wiem, że dobro i zło

czasami są jak ręka w rękawiczce

ale ja nie mogę zjeść ciała kogoś

kogo mógłbym kochać

Tak więc mam gotowy plan

i spłaciłem zaległości

i moje buty nie są ze skóry

Spędziłem moje życie na farmie

Moje buty nie są ze skóryWspomagajmy twórczość zaangażowaną kupując legalne kopie piosenek, które są dostępne bardzo tanio na stronie iTunes:

http://itunes.apple.com

 

(Podziękowania dla Maćka za link z nagraniem:)

 


02:49, iveggy , Muzyka
Link Komentarze (3) »
czwartek, 19 kwietnia 2012

David Raphael Hildebrand jest modelem i pisarzem mieszkającym na Brooklynie (Nowy Jork, USA). Poniżej fragment wywiadu, jakiego udzielił dla wegańskiej strony vegansaurus.com

Dlaczego jesteś weganinem?

D. R. Hildebrand.: Dlaczego jestem weganinem? Ponieważ moralne życie polega nie na "braniu" ale na "dawaniu". Nie jestem gotowy zabrać coś, czego sam nie byłbym skłonny oddać.

Od jak dawna jesteś weganinem?

D. R. Hildebrand: Wychowałem się na diecie pesco-wegetariańskiej. Moja najstarsza siostra pojechała z klasą na wycieczkę do gospodarstwa rolnego, gdy jeszcze byłem maluchem, i wróciła do domu zupełnie zmieniona. Cały dom w rezultacie przeszedł na wegetarianizm, i ja poznałem świat w ten sposób.

Po skończonych studiach mieszkałem przez 2 lata w Niemczech i Izraelu. Niemal zaraz po przyjeździe do Niemiec spotkałem nieustraszoną Australijkę imieniem Sara, która prowadziła rootsofcompassion.org i była wegańskim szefem kuchni (Sara gotowała na statku Sea Shepherd. Nieźle, prawda? Jeśli kiedykolwiek będziesz w Melbourne, nie zapomnij jej odwiedzić.) Tak czy inaczej, Sarah pokazała mi, czym są wegańskie wypieki, jak być wegańskim aktywistą, a także tę małą rzecz, która nazywa się - jesteś gotowa? - świadomy konsumpcjonizm. Odlot, wiem. To było 8 lat temu i od tego czasu jestem czysty.

wtorek, 17 kwietnia 2012

McOkrutny

McPotworny

McTłusty

11:12, iveggy , Plakaty, ilustracje itp.
Link
niedziela, 15 kwietnia 2012

 

W zeszłym roku Kristin Lajeunnesse wyruszyła w podróż po USA, aby zdać relację z wegańskiego jedzenia, jakie jest dostępne w tym kraju. Zanim wyruszyła, Jonathan Mann (nowojorski twórca wielu wegańskich piosenek), napisał dla niej krótką reklamówkę:

 

  

Krisitin tak napisała na swojej stronie internetowej:

Sprzedałam moje wszystkie klamoty i ruszyłam w drogę!

Pod koniec sierpnia'11 wyruszyłam w trwającą rok podróż po całym kraju. Celem tej podróży jest jedzenie w wegańskich restauracjach. Przy okazji piszę recenzje, robię wywiady z właścicielami wegańskich biznesów,  spotykam i jadam z nowymi przyjaciółmi, i napotykam nowe przygody.

 

 

 

 

Na podstawie artykułu Vegan dines coast to coast:

Kristin Lajeunnesse na pewno nie jest jedyną osobą, która wpadła na pomysł, żeby podróżować po całych Stanach Zjednoczonych i sprawdzić jedzenie w każdej wegańskiej restauracji. Ale na pewno jest ona jedyną, która to faktycznie robi, realizując projekt o nazwie " Will Travel for Vegan Food " (Podróżuję za wegańskim jedzeniem).

Jej podróż rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. W marcu przyjechała do Filadelfii. Rozmawiałam z nią, żeby otrzymać ocenę naszej wegańskiej areny.

P: W jaki sposób ten "szalony pomysł" stał się rzeczywistością?

K: Już byłam gotowa, aby rozpocząć realizację moich "marzeń". Porzuciłam pracę 9-17, założyłam biznes konsultacji ds. mediów społecznych, przez kilka miesięcy planowałam podróż i zorganizowałam vana, a także zaczęłam projekt Kickstart, aby zapewnić sobie pieniądze na benzynę i jedzenie… i wyruszyłam!

P: Zanim dotarłaś do Filadelfii, które miejsca były godne uwagi?

K: G-Zen w Branford, Conn.; Eden Vegetarian w Bar Harbor, Main oraz Borrowed Earth Cafe w Downers Grove, Ill.

P: Jak oferty w naszym mieście wyglądają w porównaniu z innymi miastami?

K: Są jednymi z najlepszych! Niezaprzeczalnie. Także nie-wege restauracje mają wegańskie opcje, i wszystko jest blisko (…). Ogólnie moje doświadczenia tutaj są jak do tej pory jednymi z najlepszych.

P: Które miejsce w Filadelfii jest dla ciebie najbardziej wyjątkowe?

K: Vedge absolutnie jest moim ulubionym miejscem w dotychczasowej podróży. Przede wszystkim dzięki kreatywności, z jaką przygotowano każde danie oraz unikalny dla niego smak.

P: Ok., to nie jest zaskoczeniem, ale jeszcze inne miejsca poza Vedge?

K: Pizzeria Blackbird oraz Grindcore House - definitywnie spędziłam w nich najwięcej czasu. Wegańska pizza w Blackbird jest jedyna w swoim rodzaju. Unikalne placki oraz szalenie smaczne sosy. A ich stek z serem jest najlepszy w całej Filadelfii. Grindcore House to była pierwsza w pełni wegańska kawiarnia, w jakiej byłam. Zakochałam się w ich mocha latte z sojową bitą śmietaną i czekoladowym syropem. Przeprowadziłabym się do Filadelfii choćby tylko dla tych dwóch miejsc.

(…)

23:43, iveggy
Link
sobota, 14 kwietnia 2012

Na podstawie artykułu: U.S. Vegan population doubles in only two years

 

W USA podwoiła się liczba wegan w ciągu ostatnich dwóch lat.


Według nowego badania przeprowadzonego przez Harris Interactive® na zlecenie Vegetarian Resource Group, liczba wegan w Stanach Zjednoczonych podwoiła się od 2009 r. - do 2,5% populacji. Już 7,5 mln obywateli USA odżywia się dietą wegańską, która wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, drób, ryby, nabiał i jajka. Niemal 16 mln, około 5% populacji, jest na diecie wegetariańskiej i nigdy nie spożywa mięsa, drobiu ani ryb.

Jeśli to tempo się utrzyma, weganie będą stanowić 10% populacji Stanów Zjednoczonych w 2015 r., 40% w 2019 r., a 80% w roku 2050! Oznaczałoby to kres eksploatacji i cierpienia miliardów zwierząt hodowlanych.

Badanie to wykazało również, że 33% obywateli USA bardzo często je posiłki wegetariańskie i zamawia posiłki wegetariańskie w restauracjach, mimo że nie są wegetarianami. To ponad 100 milionów ludzi, jedna trzecia całego kraju!

Interesujące jest także to, że badania wykazały, iż taki sam procent Demokratów jak i Republikanów odżywia się dietą wegetariańską. Być może te dwie partie wreszcie mają jakiś wspólny punkt widzenia - że wegański styl życia jest zdrowy i współczujący.

Odżywianie się w sposób świadomy ostatnio weszło do głównego nurtu, i jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, zredukuj lub wyeliminuj spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego - wszyscy inni już to robią!

Weganizm jest dla ciebie czymś nowym? Kliknij tutaj i zapisz się na 30 dniowy program "Zostań wege", albo zamów bezpłatny pakiet materiałów dla początkujących (w jęz. angielskim).

00:40, iveggy
Link Komentarze (1) »
czwartek, 12 kwietnia 2012

Wegańskie suknie wieczorowe, eleganckie sukienki letnie oraz suknie ślubne oferuje kanadyjska projektantka mody Dalia MacPhee.

 

Dalia w wywiadzie dla VeganConsultant.com powiedziała:

,,Jest to dla mnie cudowne, że są na tej planecie ludzie, którym zależy... Mają współczucie dla innych żyjących stworzeń i istot. Kiedy zobaczyłam, jak trudno jest moim wegańskim przyjaciołom znaleźć wegańskie produkty, automatycznie postanowiłam wprowadzić ten styl do moich kolekcji, by pokazać, że można ubierać się zgodnie ze swoim sumieniem, a zarazem wspaniale, nic nie tracąc."18:47, iveggy , Moda
Link
poniedziałek, 09 kwietnia 2012

Na podstawie artykułu: Venus Williams Vows To Rise Again, Crushes Petra Kvitova 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słynna tenisistka Venus Williams odżywiała się typowo amerykańską dietą, nazwijmy ją delikatnie "niezdrową". Niedawno zdiagnozowano u niej Zespół Sjögrena, chorobę autoimmunologiczną, powodującą m. in. obniżenie poziomu energii i bóle stawów.
Williams zaczęła powracać do formy parę tygodni temu, kiedy pokonała w drugiej rundzie "Sony Ericsson Open" mistrzynię Wimbledonu, Petrę Kvitovą, 6-4, 4-6, 6-0.

Williams twierdzi, że to jej nowa dieta odgrywa ważną rolę w powrocie i ma nadzieję, że dzięki treningowi i przestrzeganiu diety pozbędzie się wszystkich objawów choroby.

Williams powiedziała:
"Nie sądzę, żeby moja droga stała się idealna, ale myślę, że może być bardzo blisko perfekcji. Mam nadzieję, że pewnego dnia pozbędę się wszystkich symptomów. Pracują nad tym moi lekarze, ale ja również pracuję nad moją dietą, która, jak się okazało, ma ogromne znaczenie.
Zespół Sjögrena powoduje ogromne zmęczenie i ból, zapalenie stawów. Powodem też były rzeczy, które jadłam. Zaczęłam więc jeść produkty surowe, nieprzetworzone, piję dużo soków, dwa razy dziennie. Piję sok z trawy pszenicznej. Jestem gotowa zrobić wszystko, żeby wrócić do (sportu), który kocham."

21:03, iveggy , Sport
Link
niedziela, 08 kwietnia 2012
sobota, 07 kwietnia 2012

Komitet Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej sponsoruje reklamę tv, emitowaną m. in. w lotniskowej sieci CNN.

Prezydent Komitetu Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej, dr Neal Barnard, oficjalnie zasugerował amerykańskim liniom lotniczym American Airlines, aby wprowadziły za drobną opłatą opcję: miejsce obok weganina/nki.

Badania naukowe wykazały, że dieta wegańska pozwala na utratę tkanki tłuszczowej. Po przebadaniu blisko 60 903 Amerykanów, wykazano, że osoby na typowej diecie amerykańskiej miały wskaźnik masy ciała 28.8 kg/m2 (zdrowy BMI wynosi poniżej 25 kg/m2), natomiast osoby przestrzegające diety wegańskiej miały przeciętnie BMI 23.6 kg/m2.

link04:07, iveggy , Filmy
Link
czwartek, 05 kwietnia 2012

Na podstawie artykułu 5 Must-Buy Vegan Cookbooks

Ulubione książki z przepisami wegańskimi:


Vegan Yum Yum - bogato ilustrowane proste i wypróbowane przepisy.

 


Skinny Bitch Ultimate Everyday Cookbook - ciekawe porady, jak prowadzić wegański styl życia.


The Kind Diet - wprowadzenie do wegańskiej kuchni makrobiotycznej.


The Conscious Cook - ekskluzywne, skomplikowane i wyszukane przepisy wegańskie na specjalne okazje.

 

środa, 04 kwietnia 2012

Nareszcie udało mi się skończyć stronkę-przewodnik po wegańskich blogach. Zupełnie nie spodziewałam się, że istnieje ich tak dużo. Jest ich 52. A może nawet więcej. Postaram się dalej szperać po internecie i na pewno coś jeszcze znajdę ;)

Serdecznie zapraszam do korzystania, przy każdym zdjęciu strony blogowej umieściłam tabelkę z "news feed", która pokazuje kilka najnowszych wpisów na danym blogu.

Dla osób, które mają własne strony czy blogi i byłyby chętne zamieścić ikonkę prowadzącą do tego przewodnika, poniżej podaję kod, który należy wkleić do pola na html. (poniżej podany kod do skopiowania czasami zmienia się automatycznie w link do strony - widocznie blox ma tak to gdzieś zaprogramowane - dlatego pod spodem podaję też kod w formie obrazka, który niestety trzeba przepisać.)

<a href="http://www.weganizm.com/przewodnik.html" target="_blank"><IMG align="left" style="border:0"
src="http://www.weganizm.com/ikona2012.jpg" ></a>
 

***** Aby zamieścić mniejszy obrazek, można wymienić "ikona 2012.jpg" na "ikona180.jpg".

 

05:47, iveggy , Newsy
Link Komentarze (16) »
poniedziałek, 02 kwietnia 2012

Dr Michael Greger jest lekarzem, autorem książek i daje wykłady na temat zdrowego odżywiania się oraz sprawiedliwości społecznej na całym świecie.

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, że na swoim kanale youtube dr Greger zamieścił setki nagranych przez siebie krótkich filmów na tematy związane z odżywianiem się i zdrowiem, np. 2 minutowe video o zdrowotnych korzyściach soku z jarmużu, czy też o tym, że ryż zawiera śladowe ilości arszeniku. Każdy film oparty jest na naukowych publikacjach. Swobodnie można spędzić cały miesiąc oglądając te bardzo ciekawe i kształcące filmy (na razie dostępne tylko w j. ang.).

Poniżej tłumaczenie fragmentów wywiadu z dr Michaelem GregeremJakie korzyści zdrowotne daje dieta wegańska?
Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne (ADA) opublikowało oficjalny dokument w sprawie diety wegetariańskiej. Według ADA, istnieją dowody na to, że wegetarianie rzadziej chorują na niektóre choroby powszechne w dzisiejszych czasach w świecie zachodnim, takie jak np. otyłość.

Wegetarianie mają niższe ciśnienie krwi, rzadziej chorują na cukrzycę, choroby serca, otyłość oraz nowotwory. Ale nie dotyczy to tylko tych znaczących zabójców. Wegetarianie również zdają się rzadziej cierpieć na artretyzm. Rzadziej mają problemy z nerkami, kamieniami żółciowymi, hemoroidami, zaparciami, uchyłkami jelita grubego, a nawet rzadziej chorują na zapalenie wyrostka robaczkowego. Lista jest długa.

Co w praktyce weganie mogą zrobić, aby zmaksymalizować korzystne efekty zdrowotne?
Zdrowa dieta wegańska jest prawdopodobnie najzdrowszą dietą jaka istnieje, ale należy pamiętać, że powiedziałem "zdrowa". To że jesteś wegetarianinem/nką czy weganinem/nką nie znaczy, że odżywiasz się zdrowo.

W moich podróżach po różnych uczelniach napotykam takich wegan, którzy odżywiają się łakociami, bułkami, frytkami i piwem - wegetariańskim jedzeniem, które nie poprawia naszego zdrowia.

Nawet zdrowo odżywiający się weganie mogą być zaskoczeni, że kilka drobnych zmian może pozwolić im poprawić zdrowie, na przykład właściwa dawka witaminy B12, czy to jako suplementu czy spożywając żywność do której dodano B12, oraz spożywanie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, np. jedząc zmielone siemię lniane.(…)

 

Dał pan wiele wykładów na temat korporacyjnej globalizacji i jak wpływa to na prawa zwierząt. Jakie są bieżące zagadnienia i jak ludzie mogą działać?
Międzynarodowe, niedemokratyczne instytucje prowadzone przez korporacje, takie jak Światowa Organizacja Handlu (WTO), likwidują prawa chroniące zwierzęta już od dziesięcioleci. Na przykład, WTO zaatakowała naszą Ustawę o Gatunkach Zagrożonych, kiedy aktywiści próbowali ratować żółwie morskie, a potem WTO skutecznie wypatroszyła Ustawę o Ochronie Ssaków Morskich, kiedy aktywiści próbowali ratować delfiny.

Obecnie ochrona zwierząt na farmach przemysłowych w Europie jest wycofywana na rzecz "wolnego handlu".

Zachęcam wszystkich do słuchania moich wykładów na temat "globalizacja a zwierzęta", dostępnych na mojej stronie.

 

Gdzie można otrzymać więcej informacji na temat wegańskiego odżywiania się?
Każdy może swobodnie do mnie zadzwonić lub napisać - w każdej chwili, w każdej sprawie.

Jestem osiągalny pod numerem (w USA) (206) 312-8640 oraz mailem mhg1@cornell.edu

Wydaję również bezpłatny e-miesięcznik. Aby go zaprenumerować, proszę wysłać pustego maila na adres: subscribe@lists.riseup.net

Moja strona to www.VeganMD.org20:43, iveggy , Lekarz radzi
Link
niedziela, 01 kwietnia 2012

Może ten rysunek powstał dla żartu, ale wg mnie jest on bezgranicznie smutny, bo pokazuje naszą rzeczywistość.

Żeby ten świat zmienił się jak najszybciej!

02:57, iveggy , Plakaty, ilustracje itp.
Link
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm