sobota, 28 września 2013

 

Dzisiaj i jutro (28 i 29 września) można bezpłatnie ściągnąć bardzo ciekawą książkę Kathy Divine zatytułowaną Plant-powered Men/Mężczyźni zasilani dietą roślinną (w jęz. angielskim). Książka jest dostępna na stronie amazon.com w wydaniu elektronicznym: http://www.amazon.com/Plant-powered-Men-ebook/dp/B00DKODAAK

Książka jest w formacie "kindle" i aby ją ściągnąć, najpierw należy zainstalować na komputerze program Kindle, który można pobrać tutaj:  http://www.amazon.com/gp/feature.html?ie=UTF8&docId=1000426311

Oczywiście, aby ściągnąć książkę, trzeba podać swoje informacje, tak jakbyśmy ją normalnie kupowali, i otworzyć konto na amazon.com. Następnie otwieramy program Kindle na komputerze i książka powinna pojawić się w naszej bibliotece.

Amazon.com bardzo często oferuje bezpłatne książki w wersji kindle.18:19, iveggy
Link
niedziela, 22 września 2013

 

Tłumaczenie artykułu Charlotte Singmin "Why My Baby Follows a Vegan Diet" (Huffingtonpost Canada)

How to Balance Baby and Yoga

Powiem wprost, nie piszę tego artykułu, żeby nawracać mięsożerne mamy na weganizm czy wegetarianizm, ani nie mam zamiaru namawiać tatusiów, żeby karmili swoje dzieci dietą roślinną. Rodzice mają dużo różnych wyborów, a ponieważ ja dokonałam wyboru, który jest trochę mniej popularny (chociaż ostatnio staje się bardziej znany dzięki wpływom znanych osób), mam nadzieję, że oficjalnie przyznając, że postanowiłam wychować mojego synka na diecie wegańskiej, mogę zachęcić kogoś innego do wybrania podobnej ścieżki.

Dla mnie wybranie diety wegańskiej dla syna było prostą decyzją. Wszyscy rodzice chcą jak najlepiej dla swoich dzieci, a ja uważam, że najlepszym wyborem, zarówno dla niego jak i dla mnie, jest odpowiednio zrównoważona dieta roślinna. Potwierdziłam moje przekonania ze specjalistą, zanim zaczęłam wprowadzać pokarmy stałe.

Odwiedziłam holistyczną dietetyczkę (która ani nie jest weganką, ani nie karmi swoich dzieci dietą wegańską), aby upewnić się, że nie pozbawię syna składników odżywczych, jeśli wykluczę produkty zwierzęce z jego diety. Dietetyczka potwierdziła, że absolutnie mogę dokonać takiego wyboru i mieć pewność, że mój syn będzie zdrowy.

Podjęłam decyzję za nas oboje, aby przestrzegać diety wegańskiej, ponieważ uważam, że jest to najbardziej odżywczy dla nas sposób odżywania się. Zdrowa dieta wegańska zawiera duże ilości żywności mającej odczyn zasadowy, takiej jak zielone warzywa liściaste, migdały, nasiona chia, warzywa korzeniowe i kiełki - one wszystkie zmniejszają stany zapalne.

Niewielkie ale przewlekłe zapalenie odrywa rolę w powstawaniu wielu chorób i schorzeń. Spożywając różnorodne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, fasole, itp., mogę mieć pewność, że otrzymujemy wszystkie składniki odżywcze, jakie nasz organizm potrzebuje do wzrostu i utrzymania zdrowia i siły. (link)

Białko może być problemem dla rodziców rozważających weganizm, ale zrównoważona dieta roślinna zapewnia odpowiednie i różnorodne opcje. (link)

Mój syn ma prawie 17 miesięcy i karmię go pokarmem zawierającym jak najwięcej składników odżywczych. Słodkie ziemniaki, awokado, hummus, quinoa, masło migdałowe i zielone koktajle pełne szpinaku i jarmużu (odżywcza potęga!) - to nasze przysmaki, którym przyklaskują dietetycy i specjaliści ds. żywienia niemowląt.

Ludzie często pytają, jak sobie poradzę z wegańską dietą syna, kiedy trochę podrośnie i zacznie mieć kontakty towarzyskie z rówieśnikami. Mam nadzieję, że zachęcę go do utrzymania naszego stylu życia i że będzie przywiązywał dużą uwagę do pochodzenia jego żywności. Zamierzam mu pokazać, skąd bierze się jego jedzenie - to, co uprawiamy w naszym ogrodzie, i to, które kupujemy na targu czy w sklepie spożywczym.

Mam zamiar go zachęcić, aby brał udział w przygotowywaniu naszych posiłków, w wyborze owoców i warzyw, w pieczeniu, po czym będziemy razem z radością dzielić się owocami naszej pracy. Może będę go wysyłać na przyjęcia urodzinowe z jego własnym małym wegańskim torcikiem, a może będę do późna w nocy piekła wegańskie przysmaki dla wszystkich jego przyjaciół.

Mimo że radości jest wiele, rodzicielstwo ma swoje wyzwania, więc staram się nie martwić za bardzo o to, co przyniesie przyszłość. Teraz, w tej chwili czuję, że decyzja o tym, by karmić mojego synka dietą wegańską, jest właściwa, i dopóki jest zdrowy i szczęśliwy, to mi wystarczy.


http://www.huffingtonpost.ca/charlotte-singmin/vegan-diet_b_3965407.html

http://www.myyogaonline.com/about-yoga/learn-about-yoga/how-to-balance-baby-and-yoga

19:17, iveggy , Wegańskie dzieci
Link
sobota, 07 września 2013

18:59, iveggy
Link
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm