Wegańskie schroniska

piątek, 11 lutego 2011

 

 

Lorri Houston, założycielka Animal Acres, uważana jest za pionierkę, która zapoczątkowała zakładanie sanktuariów dla zwierząt hodowlanych w USA. W 1986 roku, Lorri wspólnie z Gene Baurem, założyła Farm Sanctuary, pierwsze w USA sanktuarium dla zwierząt hodowlanych. Przez 18 lat zajmowała się akcjami ratowania oraz zbieraniem funduszy.

Tysiące zwierząt uniknęło okrucieństwa farm przemysłowych i rzeźni dzięki temu przedsięwzięciu. Jednocześnie prowadzono akcję uświadamiania społeczeństwa na temat losu zwierząt wykorzystywanych w „produkcji żywności”.

Lorri: ,,W 1986 roku znalazłam na stosie martwych zwierząt żywą owcę, i uratowanie jej przyczyniło się do otwarcia pierwszego w kraju schroniska dla zwierząt hodowlanych. Owca miała na imię Hilda i była moją pierwszą nauczycielką. To ona zaprowadziła mnie na ścieżkę ratowania tysięcy cierpiących zwierząt i zapoczątkowania ruchu na rzecz budowy schronisk dla zwierząt hodowlanych.”

Dzisiaj na terenie USA istnieje ponad 30 sanktuariów dla zwierząt hodowlanych.

linkponiedziałek, 10 maja 2010

Wszyscy pracownicy, wolontariusze i zwierzęta w sanktuarium dla zwierząt hodowlanych w Woodstock (w miasteczku tym, no niezupełnie w samym miasteczku , ale to inna historia, odbył się pod koniec lat 60-tych słynny koncert) są weganami. Ten króciutki filmik pokazuje, jak bardzo ludzie prowadzący to sanktuarium kochają zwierzęta. Sfilmowano przybycie do ośrodka 2 nowych świnek (polskie napisy).

LINK

16:57, iveggy , Wegańskie schroniska
Link
środa, 24 marca 2010

Linda Blair prowadzi schronisko dla porzuconych zwierząt, w którym mieszka 50 psów. W zeszłym roku, kiedy w Kalifornii płonęły lasy, Linda wydała wszystkie pieniądze przeznaczone na prowadzenie schroniska na przymusową ewakuację swoich podopiecznych.

Schronisko miało poważne problemy finansowe. ”Naprawdę znalazłam się w sytuacji bez wyjścia. Ale nagle stał się cud, a na imię miał Simon Cowell.” Simon Cowell, znany m. in. z programu Amerykański Idol, dowiedział się o sytuacji Lindy od ich wspólnego znajomego, i przekazał 30 000 dolarów na rzecz schroniska – Fundacji WorldHeart.

”Myślę, że to, co robi Linda, jest niesamowite” powiedział Simon Cowell w wywiadzie dla ENQUIRER. ”Widząc zdjęcia psów, zdajesz sobie sprawę z tego, jak fantastyczną prowadzi działalność. Kiedy rozmawialiśmy, naprawdę ujęła mnie swoją pasją i zaangażowaniem, i dlatego zaproponowałem, żeby pomóc jej finansowo. Ale co ważniejsze, aby rozpowszechnić jej działalność.” Warto dodać, że Simon Cowell niedawno został wegetarianinem.

Aktorka poświęca schronisku 20 godzin dziennie 6 dni w tygodniu. ”Mam tylko 50 lat, ale czasami czuję się taka zmęczona, jakbym miała 90. Mój dzień zaczyna się o 6 rano i niekiedy trwa do 1 lub 2 nad ranem następnego dnia.” (...) ”To jest naprawdę najbardziej wyczerpująca praca, jaką kiedykolwiek miałam, jednak zdecydowanie najbardziej satysfakcjonująca.”

Jej fundacja, która wydaje mniej niż 100 000 dolarów rocznie, jest prawie całkowicie uzależniona od wolontariuszy i datków, które zmalały wraz z osłabieniem gospodarki.

”Myślę, że wiele osób ma błędne przekonanie, że ponieważ jestem znana, nie mam problemu z pieniędzmi. Ale prawda jest taka, że ciągle walczymy, aby utrzymać się na powierzchni.”

Mimo pomocy Cowella, Linda nadal obawia się o przyszłość: ”Nie tylko chronicznie brakuje nam funduszy, ale również siły roboczej. Desperacko potrzebni nam są wolontariusze”.

16:00, iveggy , Wegańskie schroniska
Link
sobota, 20 marca 2010

W Belgii istnieje jedno z nielicznych schronisk, gdzie autentycznie szanuje się życie zwierząt, nie tylko podopiecznych. Właścicielka Marie-Jeanne Frederique, weganka, karmi zwierzęta, które trafiają do niej z różnych powodów, karmą wegańską.

 

Marie-Jeanne Frederique to promienna pani, która swój spokój i energię zawdzięcza zwierzętom, które ją otaczają. Psy, koty, kury, świnie, konie, papugi, kozy, kury i mnóstwo kaczek są członkami jej rodziny. Aby być w stanie opiekować się tyloma zwierzętami, Marie-Jeannne skontaktowała się z właścicielami restauracji, którzy obiecali pomóc, zapewniając im jedzenie.

Marie-Jeanne codziennie modli się do Boga, by żyć dłużej niż jej zwierzęta, bo martwi się o to, co by się z nimi stało, gdyby nagle jej zabrakło. ,,Ale" jak nam powiedziała ”oni tam na pewno śmieją się ze mnie, bo ja zawsze przyjmuję nowe. Być może jest to mój sposób proszenia o życie wieczne.”

Marie-Jeanne jest weganką: wybrała tę dietę powodowana głębokim szacunkiem dla każdej istoty. Nigdy nie kupuje mięsa, ani dla siebie ani dla zwierząt. Jak mówi, nie widzi sensu w ratowaniu zwierząt, tylko po to, żeby je karmić innymi zwierzętami.


 

Historia powstania schroniska
(mówi Marie-Jeanne Frederique):

W 1959 roku urodziła się Fabienne. Już jako mała dziewczynka szanowała każde życie. Ratowała zwierzęta i prosiła mnie o pomoc. Żyłyśmy w miłości stworzenia. Mając 15 lat, Fabienne postanowiła zostać wegetarianką. Ja także przyjęłam ten nowy styl życia.

Miałyśmy dom i duży ogród. Naszą pierwszą inwestycją było solidne ogrodzenie, bez którego nie mogłybyśmy trzymać tu uratowanych zwierząt. Następnie, w celu uniknięcia kosztów i aby wyżywić zwierzęta, sprzedałyśmy wszystkie rzeczy, które miałyśmy.

Fabienne ukończyła szkolę i zdobyła dyplom biologa. Aby ukończyć studia, otrzymała specjalne pozwolenie na nie zabijanie zwierząt w celu robienia ich sekcji. Jej praca dyplomowa, zatytułowana ”Dlaczego jest tyle zabijania”, skierowana była przeciwko wiwisekcji. Miała zamiar wyjechać do USA, aby studiować język migowy do porozumiewania się z małpami.

Jednak w roku 1985 Fabienne uległa wypadkowi. Obiecałyśmy sobie, że ta, która będzie dłużej żyła, będzie kontynuować naszą pracę.

Od tego czasu wiele zwierząt znalazło schronienie w Galmaarden, gdzie otacza je miłość i szacunek. Wszystkie mają imiona i nie są dostępne do adopcji, ale szukamy dla każdego z nich sponsora.

Ta piękna praca ma też smutniejszą stronę. Opieka nad tyloma zwierzętami wymaga środków finansowych. Żywność, opieka weterynaryjna itp., to wszystko jest kosztowne. Dlatego założyłam bezdochodową organizację, która zajmuje się zbieraniem pieniędzy dla najbardziej potrzebujących, porzuconych, maltretowanych i eksploatowanych zwierząt.

 


Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm