Cytaty

niedziela, 18 marca 2012

 

 

Nie mam wątpliwości, że przeznaczeniem rodzaju ludzkiego, w ciągu jego stopniowego rozwoju, jest zaprzestanie jedzenia mięsa, tak samo jak w dzikich plemionach zaprzestano jedzenia siebie nawzajem.

Henry David Thoreau, Walden, czyli życie w lesie, 1854

 

link

22:43, iveggy , Cytaty
Link
niedziela, 01 stycznia 2012

 

"Nie zgadzam się z tymi słowami: 'być właścicielem' 'zwierzątka'.

Nie można być właścicielem jakiegoś stworzenia. Ten pomysł zrodził się w XV i XVI wiecznej Anglii, i zapewne także w innych miejscach, gdzie wyrzucono ludzi z ich ziemi i stworzono cały system cenowy.

Wtedy powstał pogląd, że wszystko jest do sprzedania.

Nazwa 'domowe zwierzątka' wskazuje, że my jesteśmy wyższym gatunkiem, a one są gatunkiem niższym.

My mamy za zadanie się nimi opiekować, bo one nie mogą same o siebie się troszczyć. Są one naszymi towarzyszami, jeśli się na to zgodzą, a my na pewno nie jesteśmy ich właścicielami."

~James Cromwell (aktor)

linkpiątek, 26 sierpnia 2011
Jeśli człowiek szczerze chce wieść prawe życie, najpierw musi wyrzec się jedzenia żywności pochodzenia zwierzęcego.

~~ Lew Tołstoj

cytat


23:18, iveggy , Cytaty
Link
poniedziałek, 11 kwietnia 2011

 

 

Doprawdy, człowiek jest królem bestii, ponieważ jego brutalność jest najwyższa. Żyjemy ze śmierci innych. Jesteśmy grobami.

—Leonardo Da Vinci (1452–1519)

 

 


środa, 19 stycznia 2011

 

 

Najgorszym grzechem wobec naszych bratnich istot nie jest nienawiść, ale obojętność, która stanowi kwintesencję nieludzkości.

George Bernard Shaw


 


04:25, iveggy , Cytaty
Link
wtorek, 23 listopada 2010

 

Mój stosunek do weganizmu uległ zmianie, kiedy dowiedziałem się, że cielaki, które hoduje się na białą cielęcinę, są produktem ubocznym przemysłu mlecznego, i że w gruncie rzeczy, to kawałek cielęciny znajduje się w każdej szklance tego, co dla mnie kiedyś było niewinnym białym płynem - mlekiem.

~Rynn Berry (cytat pochodzi z książki The Vegan Sourcebook)

08:24, iveggy , Cytaty
Link Komentarze (2) »
sobota, 30 października 2010

 

„Za każdym razem, kiedy Herman był świadkiem zabijania zwierząt lub ryb, zawsze przychodziła mu do głowy ta sama myśl: w swoim zachowaniu w stosunku do stworzeń, wszyscy ludzie byli nazistami. Zadowolenie, z jakim człowiek może robić z innymi gatunkami, co tylko mu się podoba, ilustruje najskrajniejsze teorie rasistowskie, zasadę według której 'silniejszemu wszystko wolno'”.

Isaac Bashevis Singer (Enemies, A Love Story)

03:32, iveggy , Cytaty
Link
wtorek, 27 lipca 2010

„W weganizmie nie chodzi o to, jakie to jest dla CIEBIE łatwe czy trudne, ale o prawo każdego zwierzęcia do tego, by nie być wykorzystywanym jako niewolnik”

~ Randy W. Sandberg

link

 


04:27, iveggy , Cytaty
Link Komentarze (1) »
niedziela, 27 czerwca 2010

 

 

Nawet w robaku, który wije się na ziemi, tli się iskra boskości. Kiedy zabijasz stworzenie, zabijasz Boga.

—Isaac Bashevis Singer, laureat Nagrody Nobla (1902–1991)

 


 

 

 

06:04, iveggy , Cytaty
Link
poniedziałek, 31 maja 2010

Kiedyś zadałam sobie pytanie: czy napiłabym się mleka z piersi kobiety, której nie znam? Nie. Dlaczego więc miałabym pić krowie?

DevonAoki

 

 

09:12, iveggy , Cytaty
Link
poniedziałek, 17 maja 2010

Eksploatacja i mordowanie zwierząt stanowią precedens dla masowego mordowania ludzi,  czynią to bardziej prawdopodobnym, ucząc nas blokowania empatii, współczucia i szacunku dla tych, którzy są inni.

Isaac Bashevis Singer napisał: "Tylko jeden mały krok dzieli zabijanie zwierząt od tworzenia komór gazowych a’la Hitler." Tak jest naprawdę. Współczesny Singerowi niemiecki filozof żydowskiego pochodzenia Theodor Adorno powiedział: "Oświęcim zaczyna się wtedy, gdy ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to są tylko zwierzęta."

Charles Patterson

 

LINK


07:31, iveggy , Cytaty
Link Komentarze (1) »
wtorek, 09 marca 2010

Człowiek jest jedyną istotą, która pozostaje w przyjaznych stosunkach ze swoją ofiarą, którą zamierza zjeść, po czym ją zjada.

~Samuel Butler, Note-Books, 1912

Włóż do kołyski z dzieckiem jabłko i królika. Jeśli ono zje królika i będzie bawić się jabłkiem, kupię ci nowy samochód.

~Harvey Diamond

Ludzie oburzają się na kampanie prowadzone przez organizacje obrony praw zwierząt. To jest niedorzeczne. Nie są one tak straszne, jak masowa śmierć zwierząt na farmach przemysłowych.

~RichardGere

10:07, iveggy , Cytaty
Link
środa, 17 lutego 2010

Czy naprawdę można pytać, co było powodem, że Pitagoras nie jadł mięsa? Jeśli chodzi o mnie, to ja raczej zastanawiam się, jaki wypadek spowodował to i w jakim stanie duszy czy umysłu, po raz pierwszy człowiek dopuścił się tego, żeby dotknąć wargami krzepnącej krwi i zbliżyć usta do ciała martwej istoty, ten, który zapoczątkował stoły pełne martwych, rozkładających się ciał i postanowił nazwać jedzeniem i pokarmem szczątki, które kilka chwil wcześniej żałośnie ryczały i płakały, ruszały się i żyły. Jak jego oczy mogły znieść zabijanie, kiedy podrzyna się im gardło i obdziera się je ze skóry i odrywa kończynę od kończyny? Jak jego nos mógł znieść ten odór? Jakim sposobem brud nie pozbawił go apetytu, kontakt z ranami innych, wyciskając płyn i serum ze śmiertelnych ran? Z pewnością to nie są lwy czy wilki, które jemy w samoobronie. Wręcz przeciwnie, te ignorujemy i mordujemy nieszkodliwe, oswojone stworzenia, bez żądła czy kłów, które mogłyby nas zranić, stworzenia, które, przysięgam, Przyroda stworzyła chyba jedynie dla ich samego piękna i wdzięku. Ale nas nic nie ruszy, ani koloru kwiatów odcień ciała, ani przekonywujący harmonijny głos, ani zwyczaj utrzymywania czystości, ani niezwykła inteligencja tych nieszczęsnych istot. Nie, za odrobinę mięsa pozbawiamy ich światła słonecznego, okresu życia, do którego mają prawo, rodząc się i istniejąc.

Plutarch

14:10, iveggy , Cytaty
Link
środa, 03 lutego 2010

Faktem jest, że jeśli jedna osoba znęca się nad zwierzęciem, to uważa się to za okrucieństwo, ale kiedy wielu ludzi znęca się nad zwierzętami, szczególnie w imię handlu, okrucieństwo uważa się za usprawiedliwione, a jeśli w grę wchodzi wysoka suma pieniędzy, bronią go do samego końca zazwyczaj inteligentni ludzie.

Ruth Harrison, autorka książki "Animal Machines" (Zwierzęce maszyny)

"Jeśli wołowina jest według ciebie "prawdziwym jedzeniem dla prawdziwego człowieka”, lepiej zamieszkaj w pobliżu prawdziwie dobrego szpitala."

Dr med. Neal Barnard

08:11, iveggy , Cytaty
Link Komentarze (3) »
piątek, 29 stycznia 2010

Franz Kafka, uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych pisarzy XX wieku, wybrał dietę wegańską, powodowany współczuciem. Dobrze znana jest opowieść, o tym, jak Kafka, stojąc przed olbrzymim akwarium, pełnym kolorowych pięknych ryb, mówi: ,,Mogę na was patrzeć ze spokojnym sumieniem. Ja was już nie jem.”

08:58, iveggy , Cytaty
Link
niedziela, 24 stycznia 2010


Będąc opiekunami tej planety, do naszych obowiązków należy traktowanie wszystkich gatunków z życzliwością, miłością i współczuciem. To że zwierzęta cierpią wskutek ludzkiego okrucieństwa jest niezrozumiałe. Proszę, połóżcie kres temu obłędowi.

Richard Gere

13:24, iveggy , Cytaty
Link
piątek, 22 stycznia 2010

.

Zwierzęta są moimi przyjaciółmi, a ja nie jem przyjaciół.

George Bernard Shaw

 

Stałem się wegetarianinem nie dla mojego zdrowia, ale dla zdrowia kur.

Isaac Bashevis Singer

10:15, iveggy , Cytaty
Link
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm