Nie testujmy na zwierzętach

środa, 18 stycznia 2012

 

Morrissey, któremu brytyjska PETA  przyznała tytuł Człowieka Roku 2011, przyłączył się do akcji No cruel cosmetics.

Morrissey zaapelował do swoich fanów:

"Sprzeciw się wstrzykiwaniu, karmieniu na siłę i zmuszaniu zwierząt do wdychania substancji, które wejdą w skład nowej szminki czy szamponu. Podpisz wraz ze mną petycję BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection- Brytyjskie Stowarzyszenie na rzecz Zakazu Wiwisekcji) w celu zakazu sprzedaży w UE nowych kosmetyków testowanych na zwierzętach."

Kilka miesięcy temu Morrissey wywołał poruszenie w mediach, kiedy porównał tragiczną śmierć 97 osób zabitych w Norwegii do okrutnych praktyk KFC i McDonalda.

 

PODPISZ PETYCJĘ

 


poniedziałek, 16 stycznia 2012

 

 

Poszukiwania metod testowania produktów bez wykorzystania zwierząt trwają. W Szwecji grupa naukowców opracowała metodę opartą na wykorzystywaniu hodowanych sztucznie komórek skóry. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu opracowali nową metodę badania substancji wywołujących alergie, aby testować kosmetyki na reakcje alergiczne przy kontakcie ze skórą bez wykorzystywania zwierząt doświadczalnych. Alergie na kosmetyki występują u około 20% populacji krajów zachodnich.

„Dokonaliśmy kilku odkryć dotyczących mechanizmu alergii kontaktowej, m. in. dowiedliśmy, że substancje uczulające reagują z keratyną 5 i 14 w skórze”, wyjaśnia Sofia Andersson z Wydziału Chemii.

„Komórki skóry pod wpływem substancji wywołujących alergie tworzą tak zwane 'pęcherzyki', a to może być wykorzystane do sprawdzenia, czy dana substancja powoduje alergie.”

Metale takie jak nikiel, składniki perfum oraz środki konserwujące najczęściej są substancjami alergizującymi, używanymi do produkcji m. in. kremów i kosmetyków do makijażu.

Metoda testowania

Dzięki nowej metodzie, wyhodowane komórki skóry poddaje się wpływom substancji przez 24 godziny i fotografuje się je. Następnie liczy się, ile komórek ma 'pęcherzyki' (nieregularne wypukłości w błonie komórkowej).

„Im większa liczba komórek ma pęcherze, tym większe właściwości alergiczne ma dana substancja. Tak więc nasz nowy test może po prostu ustalić, czy alergizująca substancja ma silne, umiarkowanie lub słabe właściwości alergizujące. " - mówi Andersson.

Wyniki te mogą być następnie wykorzystane do ustalenia bezpiecznego stężenia substancji w produktach, które są używane w kontakcie ze skórą. Naukowcy pracują obecnie nad dalszym rozwojem tych testów i metody analizy.

Poszukiwanie alternatyw

Prawodawstwo europejskie ogranicza testy na zwierzętach w branży kosmetycznej, a firmy coraz częściej poszukują alternatywnych metod, by upewnić się, że ich produkty są bezpieczne w użytkowaniu.

W Szwecji już poprzednio opracowano testy alternatywne do testów na zwierzętach. W 2011 naukowcy z Uniwersytetu w Lund opracowali testy również oparte na badaniu komórek, zamiast na zwierzętach, które mogą być wykorzystywane do wykrywania alergii i reakcji na kosmetyki.

Mimo że jest to jeszcze początkowa faza, badania wykazały, że reakcje hodowanych w laboratorium ludzkich komórek mogą być wykorzystane do sklasyfikowania substancji chemicznych jako uczulających, lub nie uczulających, a nawet mogą przewidzieć stopień reakcji alergicznej.

 

Tłumaczenie fragmentów artykułu Cosmetic testing method for contact allergies could be used as animal testing alternative 

 

czwartek, 09 września 2010

Wczoraj zatwierdzono nowe przepisy zakazujące wykorzystywania małp człekokształtnych w badaniach naukowych w UE.

W Europie wprowadzono zakaz wykorzystywania małp człekokształtnych w eksperymentach w ramach drastycznego ograniczenia używania zwierząt w badaniach naukowych.

Po dwuletnich zagorzałych debatach odnośnie ochrony zwierząt bez ograniczania badań naukowych, nowe przepisy, zastępujące ustawę z 1986r., zostały przyjęte przez Parlament Europejski, mimo sprzeciwu ze strony Posłów z Grupy Zielonych.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem, eksperymenty na małpach człekokształtnych, takich jak szympansy, goryle i orangutany, są zakazane, wprowadzono też „surowe” ograniczenia w wykorzystywaniu ssaków naczelnych.

27 krajów unijnych ma okres 2 lat na dostosowanie się do ustawy.  Zaleca się także wykorzystywanie alternatywnych testów do zwierzęcych, jeśli takie są dostępne.

Wg nowego prawa należy też starać się "zmniejszyć poziom bólu zadawanego zwierzętom.”

Zwolennicy zniesienia badań na zwierzętach twierdzą, że nowe przepisy nie są wystarczające.

"Zwierzęta będą nadal wykorzystywane jako króliki doświadczalne"  - powiedzieli Zieloni w wydanym oświadczeniu. "Będą nadal cierpieć i znosić ból."
"Możliwe jest zmniejszenie liczby zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych, bez szkody dla prowadzonych badań" - dodała belgijska przedstawicielka Zielonych Isballe Durant.

Ale Komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów John Dalli nazwał to "dobrym kompromisem w trudnej kwestii." Powiedział: "Dzisiaj mamy szansę, aby postawić UE na pierwszym miejscu w kwestiach troski o zwierzęta, chroniąc naukę.”

Inni posłowie uważają, że badania naukowe są ważniejsze niż ochrona zwierząt.

"Zwierzęta to są zwierzęta, a ludzie to są ludzie” – powiedział włoski konserwatysta Herbert Dorfmann. "Postęp medycyny jest sprawą kluczową dla ludzkości i niestety, aby osiągnąć postęp, badania na zwierzętach muszą być kontynuowane.”

Nowe prawo pozwala na wykorzystywanie naczelnych w badaniach nad takimi chorobami jak choroba Alzheimera, rak czy choroba Parkinsona, jeśli istnieją naukowe dowody, że badania nie mogą być prowadzone bez użycia tych gatunków zwierząt.

Aby uniknąć powtarzających się cierpień u tego samego zwierzęcia, podano listę różnych kategorii bólu, jaki może być zadawany podczas prowadzenia testów (bez dalszych dolegliwości, umiarkowany, średni lub ostry) i zaproponowano, żeby wykorzystywano te same zwierzęta tylko wtedy, kiedy ból jest klasyfikowany jako „średni” i to pod warunkiem, że dokonano konsultacji z weterynarzem.

Obecnie każdego roku około 12 milionów zwierząt wykorzystywanych jest w eksperymentach naukowych w UE.

Nowa ustawa wzywa do prowadzenia kontroli rządowych w jednej trzeciej wszystkich krajowych laboratoriów, które wykorzystują zwierzęta, i niektóre z kontroli powinny być niezapowiedziane.

W ubiegłym roku Unia Europejska zakazała wykorzystywania zwierząt przy testach kosmetyków, z wyjątkiem długotrwałych testów toksykologicznych, które będą całkowicie zakazane w 2013 roku.

link

Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm