Różne

niedziela, 02 czerwca 2013

Na podstawie artykułu "Some notes on history of Vegetarianism in Dublin" (link)

 

"Ktoś, kto kupi zwierzę, może je zabić na jedzenie; ale jeśli ktoś nie zapłaci za to zwierzę, wtedy prawdopodobnie znajdzie się w sądzie oskarżony o kradzież - o kradzież własności sąsiada. Nie za pozbawienie zwierzęcia życia! Doprawdy prawo sobie zaprzecza. Zabranie złotówki, którą z łatwością można odzyskać, jest kradzieżą? Ale zabranie nie-ludzkiego życia, którego nie można już przywrócić, nie jest żadną zbrodnią?"

 ~~ Moira Henry (1946)

 

Jakże bliską wydaje się osoba Moiry Henry, która w latach 40-tych ubiegłego wieku uważana była za jedyną wegankę w Irlandii. Moira została wegetarianką, kiedy zobaczyła na ulicy Dublina krowy brutalnie pędzone do rzeźni. 26 lutego 1949 r. irlandzka gazeta Irish Press opublikowała wywiad z (prawdopodobnie) "jedyną weganką w Irlandii - Moirą Henry". Moira powiedziała dziennikarzowi, że była wegetarianką od 1930, a weganką przez ostatnie 4 lata. (Była weganką już do końca życia). 

Moira wyrażała otwarcie swoją opinię o gatunku ludzkim i przygnębiało ją cierpienie, na jakie człowiek skazuje zwierzęta. Była Honorowym Sekretarzem Irlandzkiego Związku Przeciwko Wiwisekcji oraz Dublińskiego Towarzystwa Wegetariańskiego. Tak bardzo nie mogła pogodzić się z istniejącym stanem rzeczy, że zażyczyła sobie, aby pochowano ją bez żadnych ceremonii religijnych.

Moira Henry była niezrzeszoną dziennikarką i utalentowaną projektantką ubrań. 

 

Quotation: Moira Henry (1946)

"If one purchases an animal one may slaughter it for food; but if one omits the preliminary payment one is likely to find oneself in court for theft - for stealing thy neighbours property; not for depriving the animal of its life! Surely the law is contradictory. To take a penny, easily replaced, is theft? To take a subhuman life, impossible to replace, is no crime at all?"

http://christianvegetarianarchive.blogspot.com/2012/02/quotation-moira-henry-1946.html

 

 06:33, iveggy , Różne
Link
sobota, 01 września 2012

 

"Ale przecież Hitler był wegetarianinem" - znowu i znowu i znowu… wiecznie jakiś dowcipny mięsojad komentuje w ten sposób na każdym wegeforum.

Czasami się denerwujemy, czasami po prostu ignorujemy, ale na pewno warto znać kilka faktów historycznych. Wiedza zawsze daje nam przewagę.

1.

Hitler po dojściu do władzy w 1933 zdelegalizował wszystkie organizacje wegetariańskie w Niemczech, aresztował ich przywódców, zamknął największe wegetariańskie czasopismo, i prześladował wegetarian. W czasie wojny rozwiązano wszystkie wegetariańskie organizacje na terytoriach okupowanych, mimo że, jak podkreśla Charles Patterson, "dieta wegetariańska pomogłoby złagodzić  braki żywności powodowane wojną." (Wieczna Treblinka, 127).

2.

Historyk Robert Payne w swojej książce "Życie i śmierć Adolfa Hitlera" napisał, że wegetarianizm Hitlera był legendą i fikcją wymyśloną przez Josepha Goebbelsa, nazistowskiego ministra propagandy. Według Payne'a: "Ascetyzm Hitlera odgrywał ważną rolę w kreacji wizerunku przywódcy dla niemieckiego społeczeństwa. Według powszechnie przyjętej legendy, Hitler nie palił, nie pił, nie jadł mięsa i nie zadawał się z kobietami. Ale tylko pierwszy punkt był prawdą. Hitler często pił piwo i rozcieńczone wino, szczególnie uwielbiał bawarską kiełbasę i miał kochankę, Ewę Braun.

Jego ascetyzm był fikcją wymyśloną przez Goebbelsa, aby podkreślić całkowite oddanie, samokontrolę i wyższość Hitlera - co miało go wyróżniać na tle innych ludzi. Dzięki takiej ascezie mógł twierdzić, że poświęcił wszystko. W rzeczywistości Hitler lubił sobie dogadzać."

3.

Rynn Berry, doradca ds. historycznych dla organizacji North American Vegetarian Society oraz członek Advisory Board of EarthSave w swoim eseju zatytułowanym "Dlaczego Hitler nie był wegetarianinem" napisał:

"Dione Lucas [znana szefowa kuchni, ur. w Anglii] (…) jako jedna z pierwszych z powodzeniem otworzyła  szkołę sztuki kulinarnej w Stanach Zjednoczonych. Była też jedną z pierwszych szefów kuchni popularyzujących kuchnię francuską w telewizji amerykańskiej w latach 50-tych i 60-tych. W latach 1930-tych, zanim wyjechała do USA, pracowała jako szef kuchni w hotelu w Hamburgu, gdzie Adolf Hitler był jednym z jej stałych klientów."

Dione Lucas często gotowała dla Hitlera. Z jej książki kucharskiej The Gourmet Cooking School Cookbook jasno wynika, że Hitler nie był wegetarianinem: "Nauczyłam się tego przepisu, kiedy przed II wojną światową pracowałam jako kucharka w jednym z dużych hoteli w Hamburgu w Niemczech. Nie chcę zepsuć wam apetytu na nadziewanego gołębia, ale może zainteresuje was informacja, że to był ulubiony przysmak pana Hitlera, który często jadał w hotelu."

4.

W 1937 roku odebrała sobie życie zakochana w Hitlerze jego siostrzenica. Wg znajomej Hitlera pani Hess: "Mówił, że zamierza przyjąć wegetarianizm. Od tego czasu nie jadł mięsa, poza pierogami z wątróbką." A wg biografii Johna Toland, dr Kalechofsky komentuje: "jest to zgodne z innymi opisami diety Hitlera, która zawsze zawierała jakiś rodzaj mięsa: czy to szynkę, kiełbasę lub pierogi z wątróbką."

5.

Miłośnik zwierząt?

Podobno Hitler sam się zastrzelił, a jego kochanka Ewa Braun zażyła cyjanek. Kiedy Hitler zapytał swojego lekarza, jaki jest najskuteczniejszy sposób na samobójstwo, lekarz poradził mu, by strzelił sobie w skroń, a zarazem połknął ampułkę z cyjankiem.

Mimo że uważa się powszechnie, że Hitler wolał towarzystwo swoich psów niż ludzi, to nie miał żadnych oporów, by najpierw wypróbować, jak działa cyjanek na swoim "ukochanym" psie Blondi.

 

http://zoogenesis.wordpress.com/2011/10/04/but-hitler-was-not-a-vegetarian/

http://www.foodrevolution.org/askjohn/47.htm

http://www.vegsource.com/news/2010/03/why-hitler-was-not-a-vegetarian.html

http://www.naturalnews.com/025163_Hitler_vegetarian_vegetarianism.html

http://www.vegsource.com/berry/hitler.html

sobota, 16 stycznia 2010

Ja np. kocham małe dzieci, ale nie odcinam im głów, żeby je trzymać w wazonie. (George Bernard Shaw, o kwiatach)

"I love little children too but I don't cut off their heads and stick them in vases." (George Bernard Shaw, on flowers)


Jaka jest różnica między deweloperem a ekologiem?

Taka, że deweloper chce zbudować chatę w lesie, a ekolog już ją ma.


,,To nie zanieczyszczenie szkodzi środowisku. Szkodzą mu nieczyste powietrze i woda".
(
Dan Quayle, były wiceprezydent USA)

 

Podróże samolotem pomagają nam wyglądać dokładnie tak jak na naszym zdjęciu w paszporcie.
(Al Gore)


12:19, iveggy , Różne
Link
wtorek, 12 stycznia 2010

Nie zjem nic, co chodzi, biega, podskakuje, skacze czy pełza. Jak Bóg mi świadkiem, sam pełzałem przy kilku okazjach, i naprawdę cieszę się, że nikt mnie nie zjadł – Alex Poulos J

http://www.happycow.net/humor.html

Nietoperz stoi do góry głową.

Inne nietoperze patrzą na niego i dziwią się niezmiernie:

- A ty co? Odbiło ci? Czemu nie wisisz głową w dół?

- Trenuję jogę!

Al Gore rozpoczął produkcję mrożonek wegańskich.

Ilu mięsożerców potrzeba, żeby wymienić zarówkę?

Żadnego, oni nie chcą, żeby ich oświeciło.

Weganin spotyka przyjaciela po latach. Ten dowiedziawszy się, że kolega nie je jaj, zaczyna się nabijać: - Hehe, to co ty jesz? Jaja na bekonie ci już nie smakują, ani jaja na twardo? - Każdy je to, czego mu brakuje - odpowiada weganin (dowcip z życia wzięty).

10:56, iveggy , Różne
Link
czwartek, 07 stycznia 2010

 

 

P: Jak poznać, kto w restauracji jest weganinem?

 

 

 

 

 

 


 

 

 

O: To jest ta osoba, która najpierw przez pół godziny rozmawia z kelnerem, po czym zamawia tylko sałatę, z oliwą i octem.


Ilu weganów potrzeba, żeby wymienić żarówkę?

Dwóch, jeden ją zmienia, a drugi czyta listę składników.


Nie jestem weganinem, bo kocham zwierzęta,

jestem weganinem, ponieważ nienawidzę warzyw.


Jaki jest najlepszy sposób, żeby mleko było swieże?

Zostawić je w krowie.

09:09, iveggy , Różne
Link
Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm Wybierz Weganizm